Ради се Lockheed EP-3E Orion Aries II Ратне морнарице САД који полећу са аеродрома на Криту
Сједињене Америчке Државе у зону истока Медитерана послале су нови извиђачки авион који оперативно делује већ неколико дана у зони између Кипра и Либана у међународним водама.
Наиме, ради се Lockheed EP-3E Orion Aries II Ратне морнарице САД који полећу са аеродрома на Криту.
Lockheed EP-3E Orion Aries II ( Airborne Reconnaissance Integrade Electronics System) је извиђачки и обавештајни авион који припада морнаричкој авијацији Сједињених Америчких Држава. Овај авион је настао модификацијом чувеног P-3 Orion, авиона намењеног противподморничком ратовању, али је EP-3E специјализован за електронско прикупљање обавештајних података (SIGINT).
🇺🇸Lockheed EP-3E Aries II Orion pic.twitter.com/zP7tfqRhoH
— 360°Radar (@wipljw) October 24, 2024
Основне информације о авиону:
- Намена: EP-3E је намењен за електронско надгледање, укључујући пресретање комуникација, радари, сигнали, и анализа електронских система непријатељских снага. Авион је опремљен системима који омогућавају анализу електронских сигнала, и често га користе за прикупљање података о радарским системима, радио комуникацијама, и другим електронским сигналима.
- Модификације: Верзија EP-3E Aries II је значајно унапређена како би задовољила потребе за модернијим системима за надзор и обавештајне мисије. Опремљен је напредним антенама, сензорима, и обавештајним софтвером који омогућава прикупљање података са великих удаљености.Овај авион има на трупу округлу антену ОЕ-319 “биг лоок”. Осим велике има још две мање антене и на горнем средњем делу летелице пред репом авиона и доњем средњем трупу. Осим те три има и низ мањих додатних антена по целом трупу и крилима. Иначе са овог авиона уклоњен је магентни детектор за откривање подморница.
- Посада: Обично га управља петочлана посада, али са додатних 24 специјалиста за електронску опрему и анализу података, што чини EP-3E једним од најсложенијих извиђачких платформи у арсеналу морнарице.
Историјски инцидент EP-3E (2001):
Најпознатији инцидент везан за EP-3E десио се 1. априла 2001. године када је један од ових авиона учествовао у озбиљној дипломатској кризи између САД и Кине. Тог дана, EP-3E, који је обављао извиђачку мисију над Јужним кинеским морем, сударио се у ваздуху са кинеским ловцем J-8II, услед чега је кинески пилот погинуо, а амерички авион је оштећен и морао је принудно да слети на кинеско острво Хаинан.- Посада од 24 члана EP-3E била је задржана 11 дана пре него што су их кинеске власти ослободиле, након што су преговори решили кризу.
- Кинеска влада је захтевала извињење и истраживала авион, што је изазвало велике дипломатске тензије између две земље. САД су на крају упутиле изразе жаљења, а након пуштања посаде, авион је делимично демонтиран и враћен у САД.
Употреба и мисије:
EP-3E је активно коришћен у мисијама широм света, укључујући у сукобима на Блиском истоку, Африци и другим стратешким подручјима. Његова улога у прикупљању електронских података га чини кључним за америчке обавештајне операције и праћење потенцијалних претњи.
‼️🇺🇸🇱🇧 U.S SURVEILLANCE ACTIVITY IN THE EASTERN MEDITERRANEAN ALONG THE LEBANESE COAST!
— Rula El Halabi (@Rulaelhalabi) October 24, 2024
U.S. Navy — Lockheed EP-3E Aries II Orion out of #Sigonella #Sicily carrying out a spy mission along the Lebanese coast at an altitude of around 26,000ft
The EP-3E Aries II, one of the… pic.twitter.com/2DOPEwridN
EP-3E Orion Aries II и даље је важан елемент у флоти извиђачких авиона америчке морнарице, због своје способности за праћење електронских комуникација, радара и других извора информација на великим раздаљинама.
Тактичко техничке карактеристике:
- Максимална брзина: Око 760 км/ч.
- Дејствени домет: Око 8.900 км, што омогућава дуготрајне мисије надзора.
- Време лета: Може остати у ваздуху преко 12 сати, што је кључно за прикупљање дуготрајних обавештајних података.