NOVA MODIFIKACIJA IZRAELSKOG TEŠKOG OKLOPNOG TRANSPORTERA AHAZIRIT OSVANULA U GAZI!

Ahazirit je prvi teški oklopni transporter izraleske vojske koji je i dalje uprkos svojim godinama starosti i dalje senzacija, kada se pojavi. Sedam meseci rata u Gazi pokazalo je novi izgled ovog guseničara u skladu sa asimetričnim ratom koji se odvija u Gazi.

Ovaj put Ahazirit je dobio daljinski upravljivu borbenu stanicu, za razliku od prve serije ovih teških oklopnih transportera koji su krenuli na Gazu krajem oktobra 2023.

U Gazi uslikan je Ahazirit u verziji Siman -2 sa daljinski upravljivom borbenom stanicom RCWS-30 kalibra 30 mm.

Daljinski upravljive borbena stanica RCWS-30

Samson – RCWS 30 je daljinski upravljiva borbena stanica postavljena na dvostrukom hidrauličnom nosaču što mu omogućava, da bude u dignjenom položaju od krova na viisni od 1010 mm, a u spuštenom položaju 545 mm. Ugradnja hidraulike je korisna za ukrcavanje sistema u transportni avion, vožnju po šumi, da vozilo skriveno iza ruševina. Sistem ima dnevno/noćnu optiku, solidan sistem za kontrolu vatre, stabilisana nišanska linija, GPS sistem pri upotrebi sistema prikazivača vojišta.

Ovaj DUBS ima automatski pratilac cilja, zamenjivost upravljanja (strelac/komandir), ugrađeno samotestiranje, lanseri protivoklopnih raketa SPIKE (opcija drugih raketa postoji), bacači dimnih kutija, ugradnja senzorskih jedinica, vežbovni sistem koji se priključi na serijski uređaj.

Galvno naoružanje DUBS-a je top kalibra 20 mm ATK MK 44. Osim glavnog topa ima spregnuti mitraljez kalibra 7,62 mm i protivoklopne rakete po izboru. Kapacitet topa 30 mm je 200 granata tipa APDS-t, HEI-T, 460 metaka za spregnuti mitraljez.
Težina DUBS-a je 1.400 kg sa lanserima protivoklopnim raketama. Sistem elevacije DUBS-a se kreće od 20 do +60 stepeni, dnevna optika je CCD kamera (10x zoom), noćna optika je hlađeni FLIR, osmatranje ide preko višefunkcionalnog kolor LCD monitora. Na volju su i neke jeftinije varijante PWS 7,62 mm koji upotrebljava izraelske mornarice za patrolne čamce.

Ahazirti pokreće dizel motor Detroit disel 8V-71 TTA jačine 650 KS sa menjačem alison HTG-411-4. Na verziji Ahazirit 2 dodat je motor 8V-92TA sa menjačem HTG-411-5A. Međutim, modernizovana verzija Ahazirita dobila je dizel motor jačine 850 KS sa maksimalnom brzinom od 60 km/h.

Oklop

Ahazirit ima težinu od 44 tone dodatog secijalnog čelika. Spreda je vozilo bez problema moglo da izdrži pogotke granata ispaljenih iz topa kalibra 125 mm što ukazuje da je naglasak bio na prednjoj zaštiti vozila. Osim toga i bočna zaštita je bila odlična. Na iskrcnom delu zaštitu su pružali kanisteri sa naftom i šuplja višeslojna zaštita slična togi.. Inače kao dodatnu zaštitu Ahazirit je imao i sistem za gašenje vatre „spektorniks“ i dva lansera IMI CL-3030 sa po šest fosofrnih mina za trenutno zadimljavanje. Verzije Ahazirit 2 dobile su teški čelični oklop na bokovima i glaciusu. Tipični pasivni oklop 2. generacije koji je bio montiran na tenku „Magah“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *