Nemačka vlada će kupiti još 20 borbenih aviona Eurofighter pored 38 već naručenih, sa ciljem jačanja odbrambene sposobnosti zemlje i podrške vazduhoplovnoj industriji, najavio je kancelar Olaf Šolc.
On je to objavio u sredu, prvog dana Berlinskog aeromitinga, gde su glavni nemački proizvođači želeli da pokažu kako dodatna sredstva za odbranu, potaknuta ratom Rusije protiv Ukrajine, revitalizuju industriju.
Novi avioni Eurofighter, koji će koštati oko 2 milijarde evra (2,2 milijarde dolara), pomoći će proizvođaču Airbus da kontinuirano održava proizvodnu liniju, rekao je Šolc.
Šolc je takođe najavio dodatne “perspektive” za budući izvoz aviona, koji se proizvode zajedno sa Ujedinjenim Kraljevstvom, Italijom i Španijom, što je neki u industriji protumačili kao moguću novu veliku narudžbinu.
Pored četiri glavne zemlje, avione Eurofighter koriste i vazdušne snage Austrije, Saudijske Arabije, Omana, Kuvajta i Katara. Izvoz u neke zemlje Bliskog istoka sa upitnim ljudskim pravima povremeno izaziva političke sukobe i trenja sa evropskim koproducentima koji su manje osetljivi na ta pitanja.
Nemačka je najnovija politika prema Saudijskoj Arabiji da će monarhija moći kupiti više aparata Eurofighter preko Britanije kao prodavca.
Airbus trenutno radi na seriji od 38 Eurofighter konfiguracije Quadriga, vrednih gotovo 6 milijardi dolara. Poslednji od tih aviona bi trebalo da bude isporučen do 2030. godine.
Istovremeno, Nemačka radi na razvoju aviona sledeće generacije u okviru francusko-nemačko-španskog programa Future Combat Air System (FCAS). Cilj je da taj avion bude spreman do 2040. godine, iako će taj datum izvesno biti odložen.
Kako bi se osigurali protiv dodatnih kašnjenja ili neuspeha programa, nemački i francuski zvaničnici postepeno unapređuju svoje postojeće flote – Eurofighter u Nemačkoj i Rafale u Francuskoj – sa novim sposobnostima, iako su lideri rekli da nema alternative za FCAS.