Украјина је, према доступним подацима, извела удар на фабрику „Сборка“ у Вороњежу, једну од важних карика у руском ланцу производње ракетног наоружања. Објекат је претрпео озбиљна оштећења, а удар је, како се наводи, изведен крстарећим ракетама.
Реч је о Вороњешкој фабрици полупроводничких уређаја, која производи специјализоване компоненте за системе Kh-101, Искандер-К и Pantsir-S1. Погођен је објекат у дубини руске територије, око 500 километара од украјинске границе.
Фабрика важна за ракете и ПВО
За крстарећу ракету Kh-101 фабрика је испоручивала полупроводничке компоненте за блок UVK-208, који учествује у контроли висине лета. То су специјализовани делови, рађени по војним спецификацијама, без лаке замене на отвореном тржишту.
Иста фабрика повезана је и са ракетом 9M727 из састава комплекса Искандер-К. За рачунарски блок Zarya-61M испоручиване су полупроводничке матрице 1NT.251.2311, што овај погон ставља у производни ланац навођења ракете.
„Сборка“ је производила диоде и транзисторске склопове за оптички нишански канал TKV-2 система Pantsir-S1. То не онеспособљава цео систем, али слаби његов рад у условима ометања и електронске борбе.
Наставак удара на војну индустрију
Вороњеж је и раније био мета удара, укључујући војни аеродром Балтимор и складишта горива у региону. Област има значајну војно-индустријску инфраструктуру, због чега се налази у домету украјинских удара дугог домета.
Овај напад уклапа се у низ удара на руске фабрике микроелектронике и војне компоненте. Претходно су гађани погони у Брјанску и Чебоксарима, повезани са производњом делова за Искандер, Pantsir, С-300, С-400, Shahed и Kalibr.
evo ugrabih malo komp i besplatni vajerles da napisem neku glupost
pozdrav za moje obozavatelje, hjeheheehhehhe
lele, sto je bilo ludo ovih dana…
na ovoj vrucini smo pekli prase…
a tek sto se pijancilo
jb fudbal, niko nije gledo iako tv radio non stop
sta pa i da vidimo pijani
nego, kao da se vidi neka svetlost sa istoka, narocito nocu..
neki kazu da gori Moskau….
jel to istina?