„E-7A WEDGETAIL“ НОВИ НАСЛЕДНИК ПОПУЛАРНОГ Е-3 SENTRY!

Foto: Shutterstock

Кичма система раног упозоравња, осматрања и навођења НАТО пакта већ неколико деценија су авиони E-3 SENTRY или једноставно AWACS. Северноатланска алијанса већ је одабрала његовог наследника, пошто се постојећа флота ближи пензионисању.

Како је саопштио НАТО производња новиш шест Боингових „E-7A Wedgetail“ требало би да почне у наредним годинама, а очекује се да би прва летлеица типа AWACS требала да постане оперативна до 2031. године.

Савезници су дали одобрење за овај пројекат, тренутно један ос највећих у НАТО.


„Авиони за надзор и контролу су кључни за колективну одбрану НАТО-а и поздрављам посвећеност савезника улагању у врхунске капацитете“, рекао је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг.

„Удруживањем ресурса, савезници могу заједно да купују и управљају великом имовином која би била прескупа за појединачне земље. Ово улагање у најсавременију технологију показује снагу трансатлантске одбрамбене сарадње док настављамо да се прилагођавамо нестабилнијем свету”.

Foto: Shutterstock

„E-7A Wedgetail“ је авион за рано упозорење и контролу који обезбеђује праћење ситуације у ваздуху и функције командовања и контроле. Опремљен је снажним радаром, а авион може да открије непријатељске авионе, пројектиле и бродове на великим удаљеностима и може да усмери борбене авионе НАТО-а ка њиховим циљевима.

Сједињене Државе, Уједињено Краљевство и Турска такође планирају да користе E-7A Wedgetail, који је заправо заснован на милитаризованој верзији млазног авиона 737.

НАТО управљао флотом авиона Е-3А за ваздушно упозорење и контролу AWACS од 1980-их. Са седиштем у ваздухопловној бази Гајленкирхен у Немачкој, AWACS су летели у свим великим операцијама НАТО-а, укључујући борбу против ИСИЛ-а, као и на источном крилу НАТО-а након руске инвазије на Украјину. Очекује се да ће Е-7 имати своју главну базу у Гајленкирхену и могао би да делује са неколико предњих локација широм Европе. E-7A Wedgetail ће бити део будућег пројекта надзора и контроле од средине 2030-их.