РУСКИ ПЛАНОВИ ПРЕД ПОЧЕТАК ПРАВЕ ОФАНЗИВЕ: МОСКВА ИМА САМО ЈЕДАН СТРАТЕШКИ ЦИЉ – СЛАМАЊЕ ОТПОРА УКРАЈИНСКЕ ВОЈСКЕ, А НЕ ЗАУЗИМАЊЕ ТЕРИТОРИЈЕ

Foto:Shutterstock


Андреј Млакар/Бошко Јовановић

Заузимање неколико села на Доњецком правцу, а посебно Бердичија који је фигурирао неколико месеци као стратешка тачка око које су водиле битку елитне руске и украјинске једнице уз кориштење америчке технологије покренуле су поново причу о руској офанзиви.

Иако се украјинска одбрана на неколико места сломила, а Сириски најавио померање у дубину на неких 15 км од актуелних позиција, многи су протумачили да је кренула руска војна офанзива.

Међутим, далеко је све то од офанзиве као и потенцијално померање у операцију заузимања Харковске и Сумсек области. Посебан фокус је Харковска пошто из ње се изводи ракетирање Белгорода, па се већ говори о демилитаризацију комплетне руско-украјинске границе.

Када ће заиста почети офанзива? Који ће бити правац, тешко је рећи, али једна анализа која је објављена била пре више од годину дана може да укаже на могући правац руског наступања у случају да се крене као што се планира на лето или у касну зиму у операцију са масовном употребом војске, а не као до сада ограничену операцију уз тактичка померања.

О томе писао је и Бошко Јовановић, магистар међународних односа и војни коментатор који је заједно са аутором текста писао ову анализу у ком правцу је могуће кретање руске војске.

У случају када су Украјинци у Харковској области извели контранапад уз повлачење руске војске и изравнавања линије фронта, сада се поново актуелизује ово питање.

Иако је текст стар он и даље не губи на актуелности шта би могло да се деси у наредном периоду.

„Иако се паничило без икаквог разлога међу Србима да су Руси овакви и онакви, да не знају да ратују. Руси знају да ратују, Украјинци не знају. Јер чак и да Украјина заузме Белгород и заузме Курск, Русија није изгубила рат. Људи морају да схвате да су Руси сами спалили Москву 1812. па су победили Наполеона. Кутузов је тад рекао: „Да би Русија живела Москва мора да гори“. Значи Русима никакве жртве нису проблем. Изгубили су милион војника у бици за Москву. Руси могу да трпе, па су трпели 800 дана глади без икаквих средстава у опсади Лењинграда. ЕУ је тренутно Русију успешно вратила у Совјетски Савез. То је рађено без икаквог плана. Санкције Запада и основни разлог за санкције према Русији јесте западна бахатост.

Као што су Руси допустили Немцима да дођу до Москве, а онда позвали једнице из Сибира које су без проблема одбациле Немце 300 км даље, у актуелној ситуацији развлачењем украјинске војске до руске границе за Русе се отварила била могућност да се са руске територије гађа украјинска војска и да се изврши окруживање украјинске војске нападом на њихове бокове. Пошто је украјинска војска доста близу руске територије, руска контраофанзива не захтева много ресурса, док одбрана линије коју држи Украјина захтева дотур муниције, опреме и свеже војске (што се и сада ради, више од годину дана од када је овај текст написан).

Руси иду на врло просту тактику коју је смислио ГРУ (руска војна обавештајна служба) да Украјину оставе без струје, воде, гаса, (што је Русија и кренула да рад интензивно од 1. марта уништавајући и разарајући украјинске хидроелектране и термоелектране).

Украјина може да дође до Москве, да је спали! Може да дође до Владивостока, али без струје и воде Украјина не може да опстане. Ми смо за време бомбардовања имали струју захваљујући ЕПС-у и доброј припреми за тај рат. Ми смо се за разлику од Украјинаца припремили за тај рат. Е сад што се то није завршило како је требало, то је друго питање.

Руска контраофанзива ће можда доћи у новембру, децембру, њима (Русима) се не жури. Зеленски је више пута изјавио да Запад треба да утиче да се рат заврши пре саме зиме, јер Украјинци неће моћи да преживе зиму, тако да Руси нема потребе да журе. Сви можемо да се сетимо пропагандних филмова где Гебелс позива Немца да скупе топлу одећу и шаљу је на источни фронт. Вермахт је хтео да ратује са Русима али се за зиму није припремио, па је било боже свашта ко ратује проитв Руса , мада се не припреми за зиму. Ко је издржао што су Руси, издржаће и санкције Запада, које су ништа у односу на санкције Запада према СРЈ (мај 1992 -септембар 1996), па смо и ми издржали.

У погледу Русије, стратешки у овоме рату неће први нагласак бити на заузимању територије (то долази у коначној фази), него ће се ићи на сламање отпора украјсинек војске што се фактички и раде две и по године, али то је виша математика за тастатура ратнике, а кад би се сви разумели у стратегију, вероватно не би постојали прави стручњаци.“