АЗЕРБЕЈЏАН ПРОТИВ ЈЕРМЕНИЈЕ УПОТРЕБИО РАКЕТНИ СИСТЕМ ПОЛОНЕЗ! НАПАД УСЛЕДИО У ЗОРУ ПРЕ ПРЕДАЈЕ ВЛАСТИ У КАРАБАХУ ВИДЕО

FOTO: FOTO PRINTSCREEN YOUTUBE/ ЗАВОД ТОЧНОЙ ЭЛЕКТРОМЕХАНИКИ

Азербејџанска војска је рано јутрос, пре него што су власти Нагорног Карабаха пристали на примирије и да положе оружје употребила је артиљеријски ракетни систем дугог долета „Полонез“ белоруске производњe и положаја јерменских бораца и војске у Нагорно Карабаху.

На друштвеним мрежама појавио се снимак лансирања ракете домета 200 км. За сада нема потврде да је у питању и модернизована верзија М домета до 290 км.

Азербејџан је средином јуна 2018. године у присуству председника Илхама Алијева промовисао прве ракетне системе дугог долета белоруске производње „Полонез“. Набавка Полонеза и израелске Лоре био је одговор Бакуа на јерменску набавку тактичких балистичких ракета Искандер М.

Некадашањи јерменски премијер Серж Саргсјан успео је накратко да блокира Азербејџанску жељу да добију тактичке балистичке ракете. Такву амбицију је имао и актуелни председник Николај Пашињан, али је остао кратких рукава и Азербејџан је тачно добио оно што је и тражио „Полонез“ и „Лору“. Иако Белорусија производи Полонез заједно са Кинезима, ни они нису блокирали испоруку овог ракетног система Азербејџану 2016. и 2017. године.

Азербејџан прилику за борбену употребу ових ракета добио је у септембру и октобру 2020. године када су употребљене против јерменске војске веома успешно, али и за гађање цивилних циљева.

Вишецевни ракетни систем дугог домета “Полонез”

Вишецевни ракетни систем дугог домета “Полонез” настао је као замена за фамилију вичецених бацача ракета БМ-27 “Ураган” и БМ -30 “Смерч”, које превазилази пре свега по домету ракете које се не убацују у лансер, него су фабрички запаковане у контејнер, односно превладава контејнерски систем попуне.

Фото: Принтскирн Твитер


Свако лансирно возило има по два таква контејнера, сваки са по четири ракете, а на сваком возилу налазе се два таква контејнера. Значи укупно осам ракета пречника 300 милиметара, које су заправо лиценцна производња кинеског система А200. Контејнери су херметизовани, фабрички затворени.

Ракете су дуге 7,26 метра и имају масу од 750 килограма. Постоје различите бојеве главе, масе 100–150 килограма, а домет се креће у распону од 50 до 200 километара. Ракете поседују ГПС систем навођења, тако је могуће одступање од циља најмање 30, а највише 50 метара.

Фото: Принтскирн Твитер

Као алтернатива, уместо четвороструког контејнера, могуће је монтирати по једну ракету (укупно две на возилу) типа М20. Те ракете могу да се упореде са руским „искандер-Е” и имају домет од 280 километара. Маса бојеве главе је 480 килограма. Ове ракете пре свега служе за напад на циљеве високе важности на линији фронта, али и дубоко у позадини непријатеља, који имају стратешку важност, као што су веће концентрације трупа, аеродроми, системи ПВО, командни центри, складишта ратног материјала.

FOTO: FOTO PRINTSCREEN YOUTUBE/ ЗАВОД ТОЧНОЙ ЭЛЕКТРОМЕХАНИКИ


„Полонез” је први пут јавно приказан 2015. године, када су два система испоручена белоруским оружаним снагама. Испитивања и отклањање недостатака трајало је до 2016. године, а поједини подаци говоре да су оперативна четири система.

FOTO: FOTO PRINTSCREEN YOUTUBE/ ЗАВОД ТОЧНОЙ ЭЛЕКТРОМЕХАНИКИ

Посада возила броји три члана: командир, возач и оператер.

Лансирање ракета се врши из кабине возила, али и са одређене удаљености употребом даљинског система. Овај ракетни систем има могућност да за 50 секунди лансира свих осам ракета и то на исти или различите циљеве. Након лансирања, возило може одмах да промени положај, чиме се смањује вероватноћа да га погоди противник. За попуну новим контејнерима потребно је око осам минута.