Zapanjujuće otkriće, tvrde oni koji su sproveli istragu, a to su ukrajinski mediji – The Insider i United24 Media.
Otkrivaju da je nekoliko izraelskih kompanija isporučivalo visokoprecizne alate za obradu metala ruskom odbrambenom sektoru tokom 2024. godine, uprkos sankcijama Zapada i izraelskoj neutralnosti u ratu u Ukrajini.
Izraelski sofisticirani alati,procenjeni na preko deset miliona dolara, bili su, tvrde ovi izvori, kritični za proizvodnju naprednih ruskih vojnih sistema, uključujući sistem protivvazdušne odbrane S-400, borbene avione Su-35 i razne helikoptere.
Polovina resursa je isporučena direktno iz Izraela, dok je ostatak uključujući bušilice, glodalice i supertvrde legure, stigao do ruskih vojnih proizvođača zaobilaznim putem svile, preko posrednika u Kini i Uzbekistanu.
Uzbekistanska firma Techproject LLC i ruski uvoznik Resursprofi LLC igrali su ključnu ulogu u usmeravanju proizvoda kompanije ISCAR, dok su kineske lažne kompanije prikrivale poreklo drugih pošiljki.
Visoko precizni alati za obradu metala, kao što su oni koje proizvode izraelske firme ISCAR, VARGUS, CARMEX PRECISION TOOLS, EROJET koriste se u kompjuterizovanim mašinama za numeričko upravljanje koje su okosnica modern industrijske proizvodnje.
Alatke napravljene od super tvrdih materijala, kao što su metalna keramika i volfram karbon, za oblikovanje komponenti sa izuzetnom preciznošću. Ove komponente su neophodne za proizvodnju svega, od lopatica turbina u mlaznim motorima do kućišta raketa i radarskih sistema.
Rusija je, činjenica je, suočena sa ozbiljnim ograničenjima otkako su sankcije Zapada intenzivirane nakon invazije na Ukrajinu 2022. godine.
Prema Insajderu, samo ISCAR je isporučio alate u vrednosti od preko 4 miliona dolara ruskim firmama kao što su NPO Bazalt, Beriev, i fabrika za proizvodnju aviona Sokol, koje su uključene u proizvodnju aviona, municije i raketa.
VARGUS je doprineo 3 miliona dolara alatima koje je Suhoj koristio za avione Su-35 i fabrike koje proizvode sisteme S-400 i S-500, dok su CARMEX i EROJET isporučivali alate kompanijama koje su povezane sa proizvodnjom raketa i helikoptera.
Jedan od sistema koji koristi pomenute izraelske alate, je raketni sistem zemlja-vazduh dugog dometa S-400 Triumf dizajniran za rušenje aviona, dronova i balističkih projektila. Sposoban da gađa ciljeve na dometima do 400 kilometara i na visini od 30 kilometara, S-400 integriše naprednu radarsku i raketnu tehnologiju, što ga čini jednom od najmoćnijih ruskih platformi za protivvazdušnu odbranu.
Multifunkcionalni radar može istovremeno da prati do 100 ciljeva, a modularni dizajn omogućava ispaljivanje više tipova projektila, uključujući 48N6E3, sa dometom od 250 kilometara. Precizno projektovane komponente sistema, kao što su kućišta radara i sistemi za navođenje projektila, zahtevaju vrstu obrade visoke tolerancije koju omogućavaju izraelski alati.
Su-35, višenamenski lovac 4,5 generacije, je još jedan korisnik pogonjen motorima AL-41F1S, sa naprednom avionikom i doletom od 3.000 kilometara, pozicionira se kao rival avionima poput F-15H Eagle II.
Njegova proizvodnja zahteva složenu mašinsku obradu komponenti kao što su turbine motora i delovi okvira aviona, naglašavajući važnost dotičnih alata.