ПОЉСКА СА ВЕЛИКОМ БРИТАНИЈОМ СТВАРА АЛИЈАНСУ ЗА ПОДРШКУ УКРАЈИНИ: ПРИДРУЖУЈУ СЕ ФРАНЦУЗИ, БАЛТИЧКЕ И СКАНДИНАВСКЕ ДРЖАВЕ!

Овај потез долази у тренутку када Пољска преузима све активнију улогу у подршци Украјини, како војно, тако и хуманитарно

Премијер Пољске, Доналд Туск, објавио је намеру да формира снажан савез са Уједињеним Краљевством са циљем пружања веће подршке Украјини у њеној борби против Русије.

Овај потез долази у тренутку када Пољска преузима све активнију улогу у подршци Украјини, како војно, тако и хуманитарно. Истовремено, Уједињено Краљевство је један од најгласнијих савезника Кијева на међународној сцени.

Формирање оваквог савеза могло би утицати на даље обликовање европске безбедносне политике и јачање отпора руском утицају у региону.

Он намерава да наредних дана одржи разговоре са британским премијером Киром Стармером, након чега ће уследити састанак са француским председником Макроном и генералним секретаром НАТО-а Марком Рутеом.

Кључни циљеви савеза:

  1. Јачање војне подршке Украјини
    • Пољска и Уједињено Краљевство раде на обезбеђивању додатног наоружања и опреме за украјинске снаге.
    • Савез би могао укључити координисане напоре у обуци украјинских војника.
  2. Политичка подршка
    • Промовисање јединственог става унутар Европске уније и НАТО-а у погледу подршке Украјини.
    • Повећање дипломатског притиска на Русију путем санкција и других мера.
  3. Енергетска независност
    • Подршка Украјини у развоју енергетских инфраструктура које смањују зависност од руског гаса и нафте.

Одређена веза постоји између забринутости европских земаља за будућност НАТО-а и политике коју је заступао Доналд Трамп током свог мандата као председника Сједињених Држава. Период Трампове власти био је обележен његовим контроверзним ставовима о НАТО-у, што је подстакло страхове међу европским савезницима, укључујући Пољску и Уједињено Краљевство.

Кључни аспекти:

  1. Трампов критички став према НАТО-у
    Трамп је често доводио у питање корисност НАТО-а за САД, називајући га „застарелим” и тврдећи да већина савезника не испуњава обавезу да троши 2% БДП-а на одбрану. Такође је изразио спремност да смањи америчку улогу у Алијанси ако савезници не повећају своје доприносе.
  2. Пољска и Уједињено Краљевство као водећи европски савезници
    Пољска је традиционално један од најлојалнијих савезника САД-а у Европи и активно је настојала да осигура њихову војну подршку. На пример, Пољска је лобирала за трајно присуство америчких снага на својој територији, што је резултирало повећањем америчких трупа у региону.
    Уједињено Краљевство, с друге стране, види себе као кључног партнера САД-а и НАТО-а, нарочито након Брегзита, што је додатно нагласило његову потребу за самосталном одбрамбеном стратегијом.
  3. Забринутост због руске претње
    Пољска и друге земље Источне Европе дуго су страховале од могуће руске агресије. Трампова реторика и привидна спремност да ублажи односе са Русијом у раним фазама његовог мандата само су повећали те страхове. Европске земље су зато почеле да траже алтернативне савезе и јачање сопствених војних капацитета.
  4. Фокус на билатералне савезе
    Ако би НАТО ослабио или постао нефункционалан, Пољска и Уједињено Краљевство би желеле да осигурају своју безбедност кроз ближу сарадњу. Савез који планирају могао би бити део шире стратегије осигурања одбране од потенцијалних претњи, чак и у сценарију слабљења НАТО-а.

Утицај на савезе у Европи:

Иако се НАТО одржао током Трамповог мандата, његови поступци су подстакли европске земље да размотре стратегије за већу аутономију у безбедносним питањима, што укључује јачање билатералних односа, као што је овај између Пољске и Уједињеног Краљевства.

Такав развој догађаја представља сигнал да земље чланице НАТО-а не желе да се у потпуности ослоне на америчко лидерство, већ траже начин да осигурају сопствену безбедност у непредвидивим геополитичким околностима.

Један коментар на “ПОЉСКА СА ВЕЛИКОМ БРИТАНИЈОМ СТВАРА АЛИЈАНСУ ЗА ПОДРШКУ УКРАЈИНИ: ПРИДРУЖУЈУ СЕ ФРАНЦУЗИ, БАЛТИЧКЕ И СКАНДИНАВСКЕ ДРЖАВЕ!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *