Америчка штампа поново шири наводе о могућој војној операцији САД против Кубе. Према доступним наводима, Вашингтон је незадовољан тиме што економски притисак није донео уступке кубанског руководства, па се све чешће помиње и опција употребе силе.
Ипак, за озбиљнију операцију била би потребна знатно већа концентрација снага у близини Кубе. У изворном материјалу се наводи да би за такав потез било потребно најмање онолико снага колико и за операцију против Венецуеле.
Појачано извиђање у Карибима
Америчка извиђачка авијација остаје активна у Карибима. Наводе се П-8А, РЦ-135, беспилотне летелице МQ-9А и МQ-4Ц, а извиђање у близини кубанске обале је, према тим тврдњама, у последње време појачано.

С друге стране, у региону и даље нема ударне групе носача авиона, што је кључни елемент за ширу војну операцију. Од бродова у близини острва помиње се само фрегата „Фреедом“.
Ескадрила Ф-35 је, према извору, напустила Порторико још у фебруару. У региону су као ударна авијација сада остале само беспилотне летелице, док би евентуално ангажовање бомбардера са територије САД значило ширење обима операције.
Ограничене војне могућности Кубе
У извору се не искључује ни копнена операција, посебно у контексту навода о плановима за хапшење Раула Кастра по „венецуеланском сценарију“. Истовремено, наводи се да Куба покушава да извуче поуке из искуства Венецуеле и Ирана, као и да се појављују гласине о могућој набавци 300 ударних беспилотних летелица.

Кубанске борбене могућности за рат већег обима у извору се оцењују као ограничене. Као главни проблеми наводе се несташица горива, због које део технике можда не би био употребљен, и ПВО заснована само на совјетским системима С-125 „Печора“. Због тога се као вероватнији сценарио помиње ограничена, циљана америчка операција.
американци не зуре
ја бих волео да пре него сто цркнем, јал од ракије, јал од да ме пијаног згази неки трактор …
да доцекам
да американце пококају све комунисте
и русију, и кину, и кореју и кубу… а богами и ове насе црвендаце на балкану
кад би могли да направе неке бомбе које кокају само комуњаре… то би било…
мозда буде и то
Ти ниси за нормалну конверзацију треба да одговараш због овога
комунисти су побили висе људи од нациста
све у име боље будуцности