ЗА ШТА ЈЕ СПОСОБНА РАКЕТА ВАЗДУХ-ВАЗДУХ MBDA METEOR, КОЈА „НЕМА АНАЛОГА“ У СВЕТУ?, ВИДЕО

Foto: https://www.mbda-systems.com/product/meteor/© MBDA 2024

Пројектил Meteor је развио MBDA за Eurofighter Typhoon, Gripen и Rafale. Ракета је конструисана да погоди маневарске циљеве на великим удаљеностима.

Вреди напоменути да се стварање ракете Meteor отегло више од две деценије. Развој за потребе Ратног ваздухопловства Француске, Велике Британије, Шведске, Немачке, Шпаније и Италије почео је 1994. године, а ракета је ушла у службу шведског ратног ваздухопловства тек 2013. године.

Ипак, с обзиром на резултат, очигледно је да је вредело.

У почетку је ракету носио искључиво Saab JAS-39 Gripen. Његова адаптација на Dassault Rafale и Eurofighter Typhoon почела је касније.

Што се тиче саме ракете, вреди почети са чињеницом да је Meteor добио набојно млази (Ramjet) мотор, који обезбеђује велику брзину и управљивост. Детаљне карактеристике погона нису откривене, али према речима програмера, мотор је омогућио повећање удаљености лансирања, на којој су шансе за спас противничке летелице 0 (no-escape-zone), до 60 км, што је дупло више од постојећих, данас доступних ракете ове класе.

Познато је да ракета има домет лансирања до 200-300 км и да може да погоди мете у маневрисању са преоптерећењима до 11 G. Штавише, њена брзина у фази напада на мету може да достигне 4 М.

MBDA Meteor има активну радарску главу за навођење, али такође може да прими ознаку циља из других извора и да делује у тешким окружењима електронског ратовања.

Маса ракете је 190 кг, дужина 3,67 метра, распон крилаца (дијаметар) 178 мм.

Вреди напоменути да се Meteor сматра једном од најефикаснијих ракета ваздух-ваздух. Не постоји ништа слично у масовној производњи, како кажу програмери, ни у једној земљи на свету. Генерално, то је западни случај где „нема аналога у свету“.

Међутим, ова ракета има и низ недостатака. Конкретно, висок термички потпис и висока цена (у просеку око два милиона долара по ракети).

Међутим, чак и упркос горе наведеним недостацима, ракета је веома тражена. Штавише, не само у оним земљама у чијим интересима је првобитно развијен.

Тако је, према неким извештајима, Бразил платио 200 милиона долара за 100 метеора, док САД набављају ове ракете за милион долара по ракети. Међутим, мора се узети у обзир да обим америчке поруџбине достиже 6500 ракета.

Друге земље, попут Индије, такође купују MBDA Meteor, али њихов обим куповине је много мањи и цена је вишеструко већа.