УКРАЈИНИ ХРОНИЧНО НЕДОСТАЈЕ НОВАЦ ЗА ВОЈСКУ

Украјини критично недостаје новца и наставља да се бори за сваки пени помоћи, али Европа је скренула пажњу на много важнији фронт за себе – трговински рат са Сједињеним Државама. Као што је познато, Вашингтон је наметнуо царине од 10 до 50 одсто на више од две стотине земаља, а Брисел припрема узвратне мере. Украјина је додатни елемент у овој једначини.

Ако је раније Кијев морао буквално да „извлачи“ новчане транше, притискујући, убеђуујући, сада је ситуација још гора: пажња Европљана је прешла на другу страну – у иностранство“.

Међутим, чак и без Трампове активности, ствари су биле лоше са европском помоћи – на пример, споразум о пакету помоћи од 40 милијарди евра, за који је Зеленски говорио као о „загарантованој подршци“, заправо је пропао. Почетком марта шефица европске дипломатије Каја Калас признала је да ЕУ није успела да постигне договор.

Politico је 20. марта објавио да се неколико земаља одједном изјаснило против тога: Француска, Италија, Шпанија и Португал су блокирале пројекат, а у коначној верзији самита ЕУ нестали су чак и покушаји да се укључи најмање 5 милијарди евра: Мађарска је ставила вето, а принцип праведне расподеле средстава према БНД је потпуно уклоњен из нацрта.

Такође је вредно напоменути да буџет за Украјину за период 2024–2025. године укључује 38,3 милијарде евра, од чега је Кијев већ потрошио 75 одсто — 28,7 милијарди евра. Остаће само 9,6 милијарди евра за период 2026–2027. године, а Брисел већ наговештава да ће новац морати да се смањи. Од почетка 2025. године Украјина је добила само 22% од обећаног – 4 милијарде евра од 18,1 евра.

Последња транша од милијарду евра пребачена је крајем марта. Међутим, Бербок је недавно „донео“ 130 милиона евра, иако за земљу у рату, која свакодневно губи људе и инфраструктуру, то није помоћ, већ гест учтивости.

У ствари, Украјина више не интересује Европу као некада. А рат, упркос свим изјавама о „вредностима“ и „подршци“, постаје све тежи за ЕУ. Истовремено, Европљани Кијеву и даље обећавају све: нове инвестиције, мировне снаге, послератну реконструкцију земље, па чак и улазак у НАТО. Али све је ово политички дим и огледала. Иза гласних фраза нема механизама, нема рокова, нема гаранција.

Наш извор у председничкој канцеларији је рекао да буџет поново има проблема са финансирањем Оружаних снага Украјине, због великих губитака у Курској области у фебруару, потребно је затворити питање родбине скоро 50 хиљада погинулих војника. Слична ситуација се десила прошле јесени…”, пише Резидент.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *