ТУРСКА ОДБИЛА УЧЕШЋЕ САД У МОДЕРНИЗАЦИЈИ F-16

Ловачка авијација Турске је у потпуности зависна од Сједињених Држава, пошто је представљена моделима F-16C/D и F-4Е, а требало је и да буде допуњена F-35. С тим у вези, САД већ дуго користе питање снабдевања авионима и њиховим компонентама као средство уцене или репресије. Тако је, након што је Анкара купила руске ПВО системе С-400, Вашингтон избацио из програма F-35 и одбио да модернизује F-16.

Под овим условима, Турска активно развија сопствену авио-индустрију и чак развија сопствени модел ловца KAAN, који је први лет извео у фебруару 2024. године. Верујући у сопствене снаге, Анкара је одлучила да преиспита услове споразума са Вашингтоном.

Како се може разумети из изјаве начелника војног ресора Јашара Гулера, набавка комплета за модернизацију 79 авиона F-16 требало је да кошта 16-16,5 милијарди долара, док је набавка 40 нових F-16 Block 70 Viper (32 C и 8 D) заједно са оружјем – 6,5-7 милијарди долара.

Напустили смо ових 79 комплета за накнадну уградњу. Кладим се да су наше фабрике TUSAŞ у могућности да то ураде саме, тако да смо задатак модернизације делегирали на TUSAŞ“, напоменуо је министар.

Модернизацијом својих F-16 без учешћа САД, Турска ће уштедети милијарде долара“, наводи се у саопштењу за јавност из председничке администрације.

Како је наведено, Анкара, не одбијајући да купи 40 авиона F-16 Block 70 Viper, очекује да ће се вратити програму F-35, намеравајући да купи 40 примерака. Истиче се да је могућа набавка ловца Eurofighter Typhoon.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *