Par meseci kasnije pojavio se snimak gde se ovi tenkovi koriste kao automnona platfoma za napad na ukrajinske položaje, ali i kao artiljerijsko sredstvo.
Sada iz Rusije dolazi snimak 1430. puka. Na snimku se vidi šest tenkova i rezervisti sa jednog gađanja u Rusiji. U pitanju su inače tenkovi sa laserskim daljinomerom KDT-1.
Od T-54 do T-55
Iskustvo upotrebe tenkova T-34 za vreme Drugog svetskog rata, kao i primena novih rešenja na tenku T-44 koji se pojavio pred sam kraj Drugog svetskog rata 1944. otpočeo je razvoj novog tenka.
Prototip novog tenka proizveden je 1947. pod nazivom T-54, koji je u odnosu na svoje prethodnike bio najniži tenk na svetu sa topom kalibra 100 mm. Prvi modeli tenka T-54 nisu imali PVO mitraljez nego klasični kalibra 7,62 mm spregnut sa kupolom. U serijsku proizvodnju tenk je krenuo 1949/50 proizvodio se osim u Sovjetskom Savezu i u Poljskoj i Čehoslovačkoj čije verzije u svom naoružanju je imala i bivša JNA, VJ, VSCG i do povlačenja Vojska Srbije. Tenk T-54 proizvodio se u verzijama T-54A, B i C. U odnosu na A poslednje verzije dobile su stabilizaciju topa i gasna komora na ustima cevi tenka.
Njegov naslednik pod oznakom T-55 počeo se proizvoditi 1955. godine i pokazao je ubrzo svoj kvalitet u odnosu na zapadnu konkurenciju. Opšta konstrukcija tenka je standardna kupola na sredini tenka, upravno odeljenje napred i motorno-transmisiono pozadi. Posada četvoročlana: vozač napred u telu, levo, borbeni deo posade komandir, nišandžija i poslužilac u kupoli. Komandir i nišandžija na levoj strani tenka, a poslužilac na desnoj od zadnjaka.
Osnovno naoružanje tenka T-55 je prerađeni brodski top kalibra 100 mm koji je na T-55 poznat pod oznakom D-10-T2S izolučene cevi, sa gasnom komorom na ustima i horizontalno klinastim zatvaračem sa mogućnošću punjenja sa desne strane. Tenk ima borbeni komplet od 43 jednodelne granata u običnoj verziji, dok je u komandirovoj verziji broj granata manjih za 6 zbog ugradnje dodatnog komandnog radio uređaja R-112. Top i spregnuti mitraljez su stabilizovani vertikalno i horizontalno brzina gađanja je 4-7 metaka u minuti.
Borbeni komplet čine sledeće granate: trenutno fugasne, kumulativno-nerotirajuće i pancirno-obeležavajući meci, i potkalibarni metak. Granate su raspoređene u celom tenku desno od vozača 18 komada, u unkeru između borbenog i mototransmisionog odeljnja 12 komada, u kupoli 7 komada, zatim 2 levo i 4 na bočnoj ploči borbenogo odeljenja.
Od dodatnog naoružanja tenk ima spregnuti mitraljez PKT 7,62 mm. Borbeni komplet je 2.250 metaka složenih u 9 kutija sa po 250 metaka. U verzijama od T-55 ugrađen je PVO mitraljez DŠK kalibra 12,7 mm. Municija je isto spakovana po 200 metaka u 5 municijskih kutija sa pakovanjem od 50 metaka.
Nišandžija tenka ima teleskopsku nišansku spravu TŠB-32, IC durbin TPN-1 koji suže za osmatranje i nišanjenje. Tenk poseduje i sprave za posredno gađanje na daljinama do 15.000 m. IC uređaje poseduje komandir i vozač, a poslužilac samo dnevni periskop. Komandirova turela omogućava pomoću periskopa TPKU-2B smatranje u jrugu od 360 stepeni.
Kupola na tenku T-55 je livena, ovalnog oblika i niskog profila: Debljina čelika kreže se od 100 do 120 mm. Telo tenka sastavljeno je od varenih čeličnih ploča različitih debljina. Tenk ima malu masu od svega 36 tona u njega je ugađen dizel motor jaline 427kW V-55 koji ima 12 cilindara i smešten je uz adnjem delu tenka. Svi tenkovi imaju uređaj mehaničke poluge za upravljanje tenkom.
Od pomoćnih uređaja T-55 je prvi sovjetski tenk u koji je ugrađena bila kolektivna NHB zaštita koja omogućava samohermetizaciju tenka, odnosno stvaranja natpristika i dodatnu hermetizaciju od prodora radijacije, i hemijsko-biološkog oružja. Sistem nuklearne zaštite reaguje na radijaciju i aktivira se automatski. Tenk poseduje i automatski protivpožarni uređaj sa raspoređenim mlaznicama u celom tenku. Tenk može da proizvede dimnu zavesu ubacivanjem pogonske smeše u zagrejani izduvni kolektor odakle izlazi gust oblak dima. Od specijalnih uređaja na tenk je moguće montirati tenkovski dozer i čistač mina sa diskovima ili plugom. Ovaj tenk naćazi se u naoružanju velikog broja zemalja sveta posebno u Aziji i Africi, a slovenačku modernizaciju koristi i ukrajinska vojska.
FOTOGALERIJA: