SU-35 PROTIV MQ-9 NA NEBU IZNAD SIRIJE: Odmeravanje snaga dve supersile na Bliskom istoku! VIDEO

Za nešto više od dva meseca izbio je novi incident između SAD i Rusije na nebu iznad Sirije. u prvom incidentu koji se dogodio 18. aprila 2023. ruski Su 35 je presreo američki nepoznati lovac, mada se pretpostavlja da je u pitanju bio F-15, zbog čega su SAD u junu ove godine poslale eskadrilu lovaca F-22.

O tome šta se dogodilo 5. juča 2023. navešćemo saopštenje Centralne komande CENTCOM.

“Ruski vojni avioni su se ponašali nesigurno i neprofesionalno dok su bili u interakciji sa američkim avionima u Siriji. Dok su tri američke bespilotne letelice MQ-9 sprovodile misiju protiv ciljeva ISIS-a, tri ruska borbena aviona počela su da maltretiraju dronove. Protiv utvrđenih normi i protokola, ruski avioni su bacili više osvetljavajućih IC mamaca sa padobranom ispred dronova, primoravajući naše letelice da izvode manevre izbegavanja. Pored toga, jedan ruski pilot je postavio svoj avion ispred MQ-9 i uključio naknadno sagorevanje, čime je smanjio sposobnost operatera da bezbedno upravlja letelicom. Ovi događaji predstavljaju još jedan primer neprofesionalnih i nebezbednih akcija ruskih vazduhoplovnih snaga koje deluju u Siriji, koje ugrožavaju bezbednost i američkih i ruskih snaga. Pozivamo ruske snage u Siriji da prestanu sa ovim nepromišljenim ponašanjem i da se pridržavaju standarda ponašanja koji se očekuju od profesionalnih vazduhoplovnih snaga kako bismo mogli da se ponovo fokusiramo na trajni poraz ISIS-a”, saopštio je general-potpukovnik Aleks Grinkevič, komandant Vazduhoplovnih snaga Centralne komande.

Kratki pregled aktera incidenta iznad Sirije

Foto: Printskrin CENTCOM

Bespilotna letelica RQ-9 „Reaper”

Ova bespilotna letelica nastala je kao proizvod kompanije „General Atomics Aeronautical Systems kao savremena borbena bespilotna letelica koja je nastala iz izviđačke bespilotne letelice MQ-1 „Predator“.

Konstruisana je kao borbena letelica za dejstva po pokretnim i nepokretnim ciljevima sa velikih visina i u složenim meteo situacijama.

Iako je primarna namena borbeno delovanje ova bespilotna letelica može da se koristi i u seknudarnim misijama, pre svega izviđačkim zadacima prikupljanju obaveštajnih podataka i nadzoru teritorije.

Od opreme ova besiplotna letelica poseduje: višenamenski nišanski sistem MTS-B (Multi Spectral Targeting System-B), u kome je integrisan infracrveni IC senzor, dnevna monohromatska kolor TV kamera, kao i televizijska kamera sa pojačivačem signala, obeleživačem ciljeva i laserskim daljinomerom. Ova bespilotna letelica poseduje radar  AN/APY-8 Lynx II radar sa dva osnovna moda rada – SAR (Synthetic Aperture Radar) i GMTI/ DMTI (Ground/Dismount Moving Target Indicator)

Ovu bespilotnu letelicu pokreće turbopropelerski motor TRE331-10. Borbeni radijus ove bespilotne letelice je 2.200 km, a maksimalna visina leta 15.200 m. Letelicom se upravlja iz komandnog centra i vrše je dva člana posade, pilot i operater senzora i sklopova.
Što se tiče borbene verzije RQ-9 na četiri potkrilna nosača može da postavi: 1.361 kg naoružanja, koje obuhvata laserski navođene rakete vazduh –zemlja AGM-114 „Hellfire”, laserski vođene bombe GBU-12/B „Paveway II”, kao i vođene GPS avio bombe GBU-38 JADAM, uz mogućnost integracije televizijski vođene rakete vazduh–zemlja AGM-65 „Maverik”.

Bespilotna letelica MQ-9 do sad ima nekoliko modifikacija poznatih kao Blok 1-5. Poslednja verzija Blok-5 ima novi optoelektronski sklop digitalni elektronski kontrolni sistem za upravljanjem motora bespilotne letelice, dodatni zaštićeni link za komunikaciju i prenos podataka, kao i nove nosače naoružanja i paletu ubojnih sredstava.

Taktičko-tehnički podaci

Dimenzije: dužina 11 m, visina 3,7m; raspon krila 20,1 m.

Masa: prazna: 2.223 kg, puna 4.760 kg

Pogon: Turbo-propelerski motor TRE331-10- vojna oznaka T-76 jačine 900 konjskih snaga.

Brzina: maksimalna 480 km/h, krstareća brzina 313 km/h,

Letelica u vazduhu može da ostane 27 časova ako je u pitanju izviđačka platfroma, odnosno 14 časova ako je naoružana.

SU-35S

Su-35 nastao je kao duboka modernizacija familije lovca Su-27 i Su-30. Cilj je bio pobljšati radni vek zmaja i motora stvaranjem potpuno novog višenamenskog borbenog aviona. Ono u čemu je ovaj avion imao prednost jeste ugrađen novi radar Irbis-E, koji predstavlja kombinaciju elektronskog sa mehaničkim skeniranjem. Radar može da detektuje ciljeve na daljinama od 350-400 km iz prednje polusfere i 150 km iz zadnje polusfere.

Ova letelicai ma snažno naoružanje. top kalibra 30 mm GŠ-30 . Na 12 podvesnih tačkaka ispod krila avion može da nosi do 8 tona ubojnih sredstava. Od raketa tipa vazduh-vazduh za blisku borbu tu su R-73E dometa 30 kilometara, R-27 ET1 i ER1 dometa 130 km, R-77 dometa 90 km. Za dejstva na kopnene cilje avion koristi rakete H-29 TE, protivradarske rakete H-31 i H-59, pored klasičnih gravitacionih Su-35 može da nosi i TV vođene bombe KAB-500/1500 KR, satelitske navođene bombe KAB-500S-E i laserski vođene bombe KAB 500/1500LG, zatim nevođena raketna zrna.

Ovaj avion je borbeno upotrebljen u Siriji i u Ukrajini.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *