Пјонгјанг потврдио да су његови војници учествовали у борбама у Курској области
Северна Кореја први пут је званично признала да је послала војнике да се боре на страни Русије у рату против Украјине. Према саопштењу државне агенције КЦНА, трупе су распоређене у складу са споразумом о међусобној одбрани између две земље.
„Хероји домовине“ у Курску
Лидер Ким Џонг Ун похвалио је своје војнике, назвавши их „заступницима части отаџбине“, и навео да су допринели ослобађању Курске области од украјинских снага. Ово потврђује раније извештаје западних обавештајних служби да је Пјонгјанг упутио најмање 11.000 војника у Русију.
Начелник руског Генералштаба Валериј Герасимов такође је похвалио „храброст и професионализам“ севернокорејских трупа, што је прво јавно признање Москве о њиховом учешћу у рату. КЦНА наводи да ће Пјонгјанг и даље подржавати руску војску, док ће у околини престонице бити подигнуто спомен обележје посвећено биткама у Курској области.
Реакције и анализе
САД суоштро су осудиле Северну Кореју, нагласивши да „снажно подржава агресију Русије“.
Украјински генерал Олександр Сирски упозорио је да севернокорејски војници, иако обучени по застарелој совјетској тактици, представљају озбиљан изазов због своје бројности.
Позадина сарадње Русије и Северне Кореје
Овај потез прати дубљу војну сарадњу две земље, укључујући испоруку севернокорејског оружја Русији и потписивање споразума о међусобној одбрани у случају агресије.
јадници, има да изгину ко манцестер
Молио бих вас да будете прецизни у својим текстовима: севернокорејски војници нису ратовали у Украјини, него у Русији. Тим пре је занимљивија галама која се дигла на западу око чињенице да Русија ваљда има право да се бори на ослобађању неспорно Руске терирорије на сваки начин који сматра одговарајућим.
хехеехееехе
…
јос це да написес да је украјина напала русију
…
Тја. Колико схватам, Украјина је упала у Курску област. Разумем да је то био део стратегије, али у Курску Украјина ЈЕСТЕ напала Русију. Уопште се не бавим оправданошћу „специјалне војне операције“, и стотинама других аргумената и противаргумената.
Мали,глуп си као овца