Шеф Пентагона отвара могућност повратка америчких база у Панаму

Хегсет најављује сарадњу за “обезбеђење” Панамског канала, Панама одбацује војно присуство

Амерички министар одбране Пит Хегсет изнео је током посете Панами могућност повратка америчких трупа у ову централноамеричку земљу како би се осигурао стратешки витални Панамски канал. Међутим, влада Панаме брзо је одбацила ту идеју, нагласивши да неће прихватити стране војне базе на свом тлу.

Хегсет је током разговора са панамским званичницима споменуо да би САД могле „оживети“ некадашње војне објекте, попут поморске ваздушне станице или база, и распоредити трупе на ротационој основи. Овај предлог, међутим, наишао је на отпор у Панами, где је контрола над каналом симбол националног суверенитета.

Трампов притисак за контролу канала

Администрација председника Доналда Трампа дуго је истицала да Кина преузима превише утицаја на канал, кроз који пролази око 40% америчког контејнерског саобраћаја и 5% глобалне трговине. Трамп је више пута изјавио да ће САД „вратити“ контролу над овим пловним путем, који су изградиле и управљале њим до 1999. године.

Хегсет је такође тражио да амерички ратни бродови имају предност и слободан пролаз кроз канал. Панамски министар за канал, Хосе Рамон Иказа, одговорио је да ће се тражити „неутралан механизам“ за наплату услуга, али не и бесплатан пролаз.

Панамска влада одлучно одбија војне базе

Док је Хегсет говорио о заједничким вежбама и потенцијалној војној сарадњи, панамски министар безбедности Франк Абрего јасно је ставио до знања:
„Панама је, преко председника Хозеа Раула Мулина, јасно рекла да неће прихватити војне базе или одбрамбене локације.“

Управа Панамског канала потврдила је да канал остаје отворен за све земље по једнаким условима, уз поштовање суверенитета Панаме.

Кинески утицај као главна тема

Хегсет је током посете оптужио Кину за „злонамерно ширење утицаја“ у Латинској Америци, нарочито у секторима енергетике, инфраструктуре и телекомуникација. Иако је рекао да САД „не траже рат са Кином“, упозорио је да ће се супротставити било каквој претњи региону.

Пекинг је одговорио оштром критиком, оптужујући Вашингтон за „насилну природу“ и лажне оптужбе.

Напредак у преговорима, али тензије остају

Иако су САД и Панама потписале меморандум о разумевању у области безбедности, питање војног присуства остаје спорно. Док Трампова администрација жели јачу контролу над каналом, Панама инсистира на суверенитету – а регион посматра овај сукоб са све већом забринутошћу.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *