Šef Pentagona otvara mogućnost povratka američkih baza u Panamu

Hegset najavljuje saradnju za “obezbeđenje” Panamskog kanala, Panama odbacuje vojno prisustvo

Američki ministar odbrane Pit Hegset izneo je tokom posete Panami mogućnost povratka američkih trupa u ovu centralnoameričku zemlju kako bi se osigurao strateški vitalni Panamski kanal. Međutim, vlada Paname brzo je odbacila tu ideju, naglasivši da neće prihvatiti strane vojne baze na svom tlu.

Hegset je tokom razgovora sa panamskim zvaničnicima spomenuo da bi SAD mogle „oživeti“ nekadašnje vojne objekte, poput pomorske vazdušne stanice ili baza, i rasporediti trupe na rotacionoj osnovi. Ovaj predlog, međutim, naišao je na otpor u Panami, gde je kontrola nad kanalom simbol nacionalnog suvereniteta.

Trampov pritisak za kontrolu kanala

Administracija predsednika Donalda Trampa dugo je isticala da Kina preuzima previše uticaja na kanal, kroz koji prolazi oko 40% američkog kontejnerskog saobraćaja i 5% globalne trgovine. Tramp je više puta izjavio da će SAD „vratiti“ kontrolu nad ovim plovnim putem, koji su izgradile i upravljale njim do 1999. godine.

Hegset je takođe tražio da američki ratni brodovi imaju prednost i slobodan prolaz kroz kanal. Panamski ministar za kanal, Hose Ramon Ikaza, odgovorio je da će se tražiti „neutralan mehanizam“ za naplatu usluga, ali ne i besplatan prolaz.

Panamska vlada odlučno odbija vojne baze

Dok je Hegset govorio o zajedničkim vežbama i potencijalnoj vojnoj saradnji, panamski ministar bezbednosti Frank Abrego jasno je stavio do znanja:
„Panama je, preko predsednika Hozea Raula Mulina, jasno rekla da neće prihvatiti vojne baze ili odbrambene lokacije.“

Uprava Panamskog kanala potvrdila je da kanal ostaje otvoren za sve zemlje po jednakim uslovima, uz poštovanje suvereniteta Paname.

Kineski uticaj kao glavna tema

Hegset je tokom posete optužio Kinu za „zlonamerno širenje uticaja“ u Latinskoj Americi, naročito u sektorima energetike, infrastrukture i telekomunikacija. Iako je rekao da SAD „ne traže rat sa Kinom“, upozorio je da će se suprotstaviti bilo kakvoj pretnji regionu.

Peking je odgovorio oštrom kritikom, optužujući Vašington za „nasilnu prirodu“ i lažne optužbe.

Napredak u pregovorima, ali tenzije ostaju

Iako su SAD i Panama potpisale memorandum o razumevanju u oblasti bezbednosti, pitanje vojnog prisustva ostaje sporno. Dok Trampova administracija želi jaču kontrolu nad kanalom, Panama insistira na suverenitetu – a region posmatra ovaj sukob sa sve većom zabrinutošću.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *