SAD UNIŠTAVAJU POSLEDNJU KOLIČINU MUNICIJE, KOJA JE PUNJENA HEMIJSKIM AGENSIMA

U prostranoj vojnoj instalaciji usred valovitih zelenih brda istočnog Kentakija, uskoro će biti postignuta prekretnica u istoriji ratovanja, koja datira još od Prvog svetskog rata. Radnici u vojnom depou Blu Gras blizu su uništavanja raketa napunjenih nervnim agensom koji su poslednje od deklarisanog hemijskog oružja Sjedinjenih Država i završetka decenijama duge kampanje za eliminisanje zaliha, koje su do kraja Hladnog rata iznosile više preko 30.000 tona.

Uništenje oružja je glavna prekretnica za Ričmond, Kentaki i Pueblo u Koloradu, gde je vojno skladište uništilo poslednje hemijske agense prošlog meseca. To je takođe odlučujući trenutak za napore u kontroli naoružanja širom sveta. SAD se suočavaju sa rokom do 30. septembra da eliminišu preostalo hemijsko oružje prema međunarodnoj konvenciji o hemijskom oružju, koja je stupila na snagu 1997. godine i kojoj su se pridružile 193 zemlje. Municija koja se uništava u Kentakiju je poslednja od 51.000 raketa M55 sa nervnim agensom – smrtonosnim toksinom takođe poznatim kao sarin – koje su uskladištene u depou od četrdesetih godina prošlog veka. Uništavanjem municije, SAD zvanično podvlače da ove vrste oružja više nisu prihvatljive na bojnom polju i šalju poruku nekolicini zemalja, koje se nisu pridružile sporazumu, kažu vojni stručnjaci.

„Jedna stvar na koju smo zaista ponosni je kako završavamo misiju. Zauvek je završavamo za Sjedinjene Američke Države“, rekla je Kim Džekson, menadžer fabrike za uništavanje hemijskih agenasa Pueblo. Hemijsko oružje je prvi put korišćeno u modernom ratovanju u Prvom svetskom ratu, gde se procenjuje da je ubilo najmanje 100.000 ljudi. Uprkos tome što je njihovo korišćenje kasnije zabranjeno Ženevskom konvencijom, zemlje su nastavile da gomilaju oružje sve do sporazuma koji je zahtevao njegovo uništenje. U južnom Koloradu, radnici Armi Pueblo Kemikal Depo počeli su da uništavaju oružje 2016. godine, a 22. juna završili su svoju misiju neutralisanja čitavih zaliha od oko 2.600 tona agensa. Projektili i minobacačke mine su činili oko 8,5% originalnih zaliha hemijskog oružja u zemlji od 30.610 tona agensa. Skoro 800.000 komada hemijske municije. koja je sadržala iperit je od pedesetih godina dvadesetog veka, uskladištena unutar strogo čuvanih betonskih i zemljanih bunkera koji menjaju krajolik u blizini velikog dela poljoprivrednog zemljišta istočno od Puebla.

Uništavanje oružja ublažava zabrinutost za koju lideri u Koloradu i Kentakiju priznaju da im je uvek bila u pozadini.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *