RUSKI ANALITIČARI SU DALI PRIMER KAKO DA SE UNIŠTI PVO UKRAJINE

Nakon što je Rusija ušla u rat sa Ukrajinom, jedna od gorućih tema koju su proučavali ruski stručnjaci bio je problem uništenja ukrajinskog PVO sistema. Na to su 28. decembra ukazali analitičari Telegram-kanala “Voennый Osvedomitelь”.

U materijalu se navodi da se stručnjaci često prisećaju ne tako dalekog, ali veoma poučnog iskustva Sjedinjenih Država i njihovih saveznika kada su izveli operaciju Pustinjska oluja u Iraku. Međutim, oni u velikoj meri potcenjuju razmere snaga i sredstava uključenih u suzbijanje iračke PVO.

Podsetimo, 17. januara 1991. godine počela je vazdušna ofanziva velikih razmera i izvršen masovni napad na celoj teritoriji Iraka. Nakon toga, do zaključno 23. februara, izvođeno je 700-800 naleta dnevno. 24. februara počeo je kopneni deo pohoda uz podršku avijacije. Borbe na kopnu trajale su četiri dana, a 28. februara iračke trupe su prekinule otpor duž cele linije fronta.

“Tako je u grupi koja je delovala protiv PVO Iraka 1991. godine bilo 108 (!) aviona samo za elektronsko ratovanje (kako onih specijalizovanih za vođenje elektronskog ratovanja, tako i onih sposobnih za upotrebu udarnog oružja, i iz vazduhoplovstva i mornarice) . Od EF-111 i EA-6 do teškog EC-130H. Ukupan broj aviona za elektronsko ratovanje i elektronsko ratovanje premašio je 176 primeraka. Angažovano je i 36 stelt aviona F-117”, navedenoje u materijalu.

Analitičari ovog informativnog izvora dodaju da je prve noći multinacionalna koalicija upotrebila antiradarske rakete u tolikim količinama da je više od 100 komada takve municije moglo istovremeno da leti u vazduhu ka ciljevima. Ukupno je protiv Iraka upotrebljeno preko dve hiljade protivradarskih raketa. Ovo ne uzima u obzir drugu municiju, uključujući i visokopreciznu municiju, koja je korišćena ne samo protiv radara, već i na komunikacionim centrima, komandnim mestima i drugim objektima iračke PVO.

Ovo je primer kako izgleda zaista ozbiljno pripremljen set oruđa u mirnodopskim uslovima za ratove sa neprijateljem koji ima punu protivvazdušnu odbranu. I kvantitativno i kvalitativno”, sažeto je u materijalu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *