Dok su se dronovi kamikzae koristile za napadn na borbenu tehniku, tenkove, artiljerijsko raketne sisteme, sada je počela i njihova upotreba protiv ukrajinskih rovova i većih koncentracija pešadije.
Prmea nekim izvorima ruska vojska koristi 50-80 dronova kamikaza od kojih je od kojih je 20-30 lanceta, a ostatak kvadrikopteri sa granatama 60 i 40 mm bacaju ih na fiksne ciljeve. Najveća primena je u Donbasu i Hersonu.
Neke pretpostavke ukazuju da će u avgustu mesecu ruska vojska povećati ras proizvodnje dronova kamikaza tako da će neke procene uzkazjz na dnevnom nivou ruska strana koristiti 50-100 dronova kamikaza.
Posebno lanceta sa maksimalnim radijusom leta do 100 km. Zatim tu je i nekoliko stotina FPV dronova kamikaza, nekoliko stotina kvadrikoptera sa granatama.
Ako je ruska vojska počela da koristi masvno Lancete ne samo protiv oklopne tehnike , topova, haubica, artiljerijskih radara, PVO raketnih sistema, a sada protiv položaja ukrajinske pešadije i grupa vojnika ukazuje da ruska vojska na terenu dobija sve veću i veći količinu dronova za rat protiv Ukrajinaca . Efikasnost Lanceta u napadu na zemaljske ciljeve iznosi trenutno prema ruskim procenama 80-90 posto, što menja sliku na terenu i mogućnosti dronova koji se koriste.
Šta je Lancet
Lancet je dron kamikaza ruske porizvodnje koji je razvila komapnija ZALA AERO na sopstvenu inicijativu. Cena Lanceta je 20-30 hiljada dolara. Ono što se zamera ovom dronu je mala jačina bojeve glave svega tri kilograma. Trajanje leta iznosi 40 minuta, a maksimalna brzina drona je 110 kilometara na čas. Lancet pre udara spušta se na visinu od nekoliko metara, sa čime se smanjuje opasnost da bude uništen, odnosno obren od strane PVO. Inače pre udara dron može da kruži i pretražuje teren, pre nego što otkrije metu i obruši se na nju po uzoru na vođenu raketu.
Postoje dva modela ovih dronova, „Lancet-1” i „Lancet-3”. Radi se o bespilotnim letelicama težine samo 12 kg, sposobnim da vrše izviđanje i pogađaju pronađenu metu. Takve bespilotne letelice kamikaze su u stanju da lebde u vazduhu, čekajući trenutak da udare, navodi se na sajtu Rosteca.
Dva modela dronova se razlikuju po trajanju leta i masi bojeve glave. Lancet-3 ima vreme leta od 40 minuta, a nosivost je 3 kg. Za pravljenje “Lanceta” koristi se plastika i drugi materijali.