ПРИПРЕМЕ ЗА НАПАД НА ИРАН: “ГАРАНЦИЈЕ ЗА САД, ПРИТИСАК РУСИЈЕ И МОГУЋЕ МЕТЕ”

Прошле су две недеље откако је Иран напао Израел и још увек нема одговора; САД су добиле гаранције да иранска нафтна и нуклеарна постројења неће бити мете, барем овог пута; Русија такође врши притисак на ограничену одмазду; Галант: ‘Наш одговор ће бити прецизан, болан и изненађујући’.

Прошле су две недеље откако је Иран лансирао скоро 200 балистичких пројектила на Израел, а израелског одговора још увек нема. Сједињене Државе верују да су од Израела добиле гаранције да овај одговор неће укључивати иранску нафту или нуклеарна постројења, али та уверавања се не односе на будуће нападе. Очекује се да ће премијер Бењамин Нетањаху одржати ограничене консултације у вези са одговором у петак, а у недељу ће се састати политичко-безбедносни кабинет.

Након што су Washington Post и Wall Street Journal објавили да је Нетањаху обавијестио Бајденову администрацију да планира да нападне иранске војне мете, а не нафтна или нуклеарна постројења, о одлуци је писао и New York Times, али је нагласио да се одлука односи само на одговор на најновији напад.

Како се наводи у извештају, коначна одлука још није донета, а израелски одговор и даље би могао бити великог обима, што може довести до неколико таласа напада. Два извора упозната су рекла да се „уверавања Израела Американцима дотичу предстојећег напада, што значи да Израел и даље може да погоди амбициозније циљеве у будућим фазама напада на Иран“.

Бајденова администрација верује да се очекује да ће слање система противваздушне одбране THAAD, са око 100 војника који ће њиме управљати, донекле ублажити страхове Израела од иранског одговора. Извештаји из претходних дана указују на то да се долазак те батерије – чије су компоненте већ слетеле у Израел – сматра делом координације између Израела и САД, и да је вероватно повратак који је Израел добио у замену за одговор на захтеве САД да се уздрже од напада на нуклеарна постројења.

Ипак, Associated Press је известио да су амерички званичници упозорили да уверавања које су добиле Сједињене Државе „нису уклесане и да се околности могу променити”. Рекли су да Израел има „мешовиту прошлост“ у погледу испуњавања обећања и да је више пута унутрашња политика довела до промена.

У међувремену, притисак долази и из Русије. Специјални представник руског председника за Блиски исток и афричке земље, заменик министра спољних послова Михаил Богданов, рекао је да Москва одржава контакте на различитим нивоима са Израелом и пренео забринутост Русије у вези са могућим израелским одговором Ирану. „У контакту смо са амбасадама, наш амбасадор одржава контакте и другим каналима и они се воде свакодневно“, напоменуо је заменик министра.

У интервјуу за мрежу Al-Hurra на арапском језику, портпарол израелске војске бригадни генерал Данијел Хагари упитан је о плану Израела за одговор Ирану и рекао да Израел „зна како да заштити своје грађане“. Упитан је да ли је исти систем THAAD који је Израел добио од Вашингтона показатељ скорог израелског напада и одговорио је: „Израел зна шта да ради у том тренутку и на начин који одабере“.

Хагари није експлицитно одговорила на питање да ли ће Израел координисати одговор са другим земљама, истичући да се Израел не бори против Ирана или иранског народа, већ против режима.

У припреми за тај израелски напад и очекивани одговор Ирана, министар одбране Јоав Галан сазвао је Врховни војни (ванредни економски) комитет. У дискусији, Галант је инсистирао на спремности различитих система, са нагласком на здравственим, енергетским и комуникационим системима, да се изборе са сценаријем распрострањеног ракетног удара на Државу Израел.

Након што смо пре око две недеље бранили Израел од опаког иранског напада од 200 балистичких пројектила које су испаљене на нас, немамо намеру да трпимо кршење нашег суверенитета и покушај да нанесемо штету израелским грађанима и инфраструктури без реаговања“, рекао је Галан. . „Одговор против Ирана биће прецизан, болан и изненађујући… Значење такве акције могло би да утиче и на друга места. Видели смо примере за то.“

Немамо интереса за отварање додатних фронтова и додатних операција“, додао је Галлант. „Укључујем се у припрему система безбедности, заједно са шефом кабинета, премијером и кабинетом. Све у свему, сви се сагледавамо очи у очи, како у погледу потребе за одговором, тако иу погледу суштине одговор.”

4 коментара на “ПРИПРЕМЕ ЗА НАПАД НА ИРАН: “ГАРАНЦИЈЕ ЗА САД, ПРИТИСАК РУСИЈЕ И МОГУЋЕ МЕТЕ”

    1. Не знам ко је твој и јеврејски Бог.
      Наша православно хришћанска вера је јасна у Симболу вере, у ком никакве везе нема са тим шта ти говориш.
      Али ко што ти већ рекох, Христос ти даје прилику да га у ватри и сопственој крви прославиш.
      Слобода избора.

      1. Израел то ради полако. Он као што се види из сукоба са Хезболахом, мало удара овамо, мало онамо али свуда тамо, где се Хезболах, најмање надао. Осим тога, њихова обавештајна служба одавно ровари по Ирану. Тако да сукоб Израела и Ирана, колики год да буде, биће ипак сукоб базиран на диверзантским акцијама, са обе стране. Да, лансираће се ракете и са једне и са друге стране. Али рат у правом смислу те речи, Израелу не одговара. Једноставно, супериорност Израела је могућа само над Арапима. Они су ипак њихова лига. Већ Иран, односно Персија је за њих велики залогај. И за САД а не за Израел. Јер Хамас, који је сунитско-арапско-палестинска комбинација је “жртвено јагње” који је добио задатак да протера и што је могуће више побије Палестинце. А Хезболах је већ озбиљнија организација. Писменија, организованија и обученија. А то су ипак шиити. Под надзором Техерана. Тако да ће ипак да страда Либан у овом колу сукоба, на блиском и средњем истоку.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *