PORTUGAL ĆE IMATI BORBENE AVIONE F-35A

Načelnik Generalštaba portugalskog ratnog vazduhoplovstva, general Žoao Kartakso Alveš, otkrio je u intervjuu za portugalske medije Diario de Noticias da je proces ponovnog opremanja borbenim avionima F-35 već počeo. Oni bi zamenili veterane F-16A/B MLU.

Odgovarajući na pitanje da li bi Portugal mogao da isporuči F-16 Ukrajini, kao što su Holandija i Danska u procesu, rekao je: „Ne možemo da doniramo avione F-16, kao te zemlje koje su prešle sa F-16 na F-35, nešto što još nismo uradili. Imali smo 40 F-16, iako smo nekoliko isporučili Rumuniji, kojoj smo prodali 12 naših aviona. Trenutno imamo 28 F-16,i to je ono što nam je potrebno da ispunimo obaveze koje imamo i ne možemo ih odustati dok ne pređemo na F-35″.

General Kartakso je objasnio: „Očigledno, fundamentalni proces prelaska na F-35 je nešto što se dešava, ali to se ne radi za jedan dan. Ovaj proces je već počeo. Ovde smo imali radionicu sa Lockheed i Vazduhoplovnim snagama Sjedinjenih Država kako bismo takođe naučili od čega se sastoji ovaj skok na 5. generaciju”.

Čak je naveo i cifre o troškovima operacije: „To je program koji će na kraju imati budžet od 5,5 milijardi evra. To nije program koji se plaća za godinu dana, govorimo o programu koji traje 20 godina. Reč je o vrednosti koja je na prvi pogled veoma visoka, ali period anuiteta treba periodizovati. Pred nama je veoma neophodan projekat, u kojem ćemo prvi avion dobiti od sedme godine”.

Štaviše, načelnik Generalštaba portugalskog ratnog vazduhoplovstva se osvrnuo na održavanje koje zahteva ovako složen borbeni avion: „Logistički napori ovog programa će se u budućnosti distribuirati praktično širom Evrope”. A F-35 postaje osnovni borbeni avion NATO. U slučaju Evrope, već ga imaju, ili su u procesu isporuke, u Nemačkoj, Belgiji, Danskoj, Finskoj, Grčkoj, Italiji, Norveškoj, Poljskoj, Holandiji, Ujedinjenom Kraljevstvu, kojoj je dodata i Švajcarska; a drugi poput Češke i Rumunije su u odmaklim pregovorima za njihovu inkorporaciju, osim Turske, koju je Vašington izbacio iz programa, kada je neke već isporučio, ali u Sjedinjenim Državama, gde su zadržani.

Na ovaj način, jedine vazdušne snage NATO u Evropi koje nisu u procesu bile bi Francuska i Švedska, koje imaju borbene avione sopstvenog dizajna, Rafale y i Gripen, respektivno, i Španija, kojoj bi oni bili potrebni za zamenu AV-8B Harrier II.

Iako se ne pominje, kao i ostali korisnici koji će ga koristiti za zamenu svoje flote F-16, portugalsko vazduhoplovstvo će biti opremljeno konvencionalnom verzijom za poletanje/sletanje, F-35A.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *