НЕТАЊАХУ: “ИЗРАЕЛ ПРЕКИДА СВЕ ОПЕРАЦИЈЕ У ГАЗИ, РАТ У ЛИБАНУ МОГАО БИ БИТИ СЛЕДЕЋИ”

Израелски премијер Бењамин Нетањаху изјавио је у недељу да се тренутна фаза борбе против Хамаса у Гази гаси, постављајући терен за Израел да пошаље још војника на своју северну границу како би се супротставили либанској милитантној групи Хезболах.

Коментари су претили да додатно појачају тензије између Израела и Хезболаха у тренутку када се чини да се приближавају рату. Нетањаху је такође сигнализирао да се не назире крај жестоком рату у Гази.

Израелски лидер је у подужем ТВ интервјуу рекао да, иако је војска близу завршетка тренутне копнене офанзиве у граду Рафа на југу Газе, то не би значило да је рат против Хамаса завршен. Али он је рекао да ће бити потребно мање трупа у Гази, ослобађајући снаге за борбу против Хезболаха.

Имаћемо могућност да неке од наших снага пребацимо на север, и то ћемо и учинити“, рекао је он за израелски Channel 14, про-Нетањаху ТВ канал, у интервјуу који је често прекидан аплаузом публике у студију. „Прво и најважније, за одбрану“, додао је он, али и за омогућавање десетинама хиљада расељених Израелаца да се врате кућама.

Хезболах који подржава Иран почео је да напада Израел скоро одмах након Хамасовог прекограничног напада 7. октобра који је покренуо рат у Гази. Израел и Хезболах од тада скоро сваки дан размењују ватру, али су борбе ескалирали последњих недеља, што је изазвало страх од потпуног рата.

Хезболах је много јачи од Хамаса, а отварање новог фронта би повећало ризик од већег, регионалног рата који би укључивао друге иранске заступнике, а можда и сам Иран, који би могао да изазове велику штету и масовне жртве са обе стране границе.

Изасланик Беле куће Амос Хохштајн боравио је прошле недеље у региону и састао се са званичницима у Израелу и Либану у настојању да смање тензије. Али борбе су настављене.

Нетањаху је рекао да се нада дипломатско решење за кризу, али је обећао да ће проблем решити “на другачији начин” ако буде потребно. „Можемо да се боримо на неколико фронтова и спремни смо на то“, рекао је он.

Рекао је да сваки договор неће бити само “споразум на папиру“. Он је рекао да би то захтевало да Хезболах буде далеко од границе, механизам за спровођење и повратак Израелаца њиховим домовима. Десетине хиљада људи евакуисано је убрзо након избијања борби и нису могли да се врате кућама.

Хезболах је рекао да ће наставити борбу против Израела док се не постигне прекид ватре у Гази. Вођа групе Хасан Насралах упозорио је прошле недеље Израел да не покреће рат, рекавши да Хезболах има ново оружје и обавештајне способности које би му могле помоћи да гађа критичније позиције дубље у Израелу.

Хезболах је већ представио ново оружје током борби на ниском нивоу, укључујући и тешко одбрамљиве дронове за нападе који нападају без упозорења. Израелски војник тешко је рањен у недељу у нападу дроном.

Али Израел каже да је и он Хезболаху показао само мали део својих пуних способности и да ће Либан бити претворен у другу Газу ако дође до рата. Израелска војска је прошле недеље саопштила да је „одобрила и потврдила“ нови план за либанску офанзиву.

У интервјуу, Нетањаху је рекао да се израелска офанзива у Гази гаси. Израелска војска од почетка маја делује у граду Рафа на јужној граници. Он каже да је нанео велику штету Хамасу у Рафи, који је идентификовао као последње преостало упориште Хамаса након бруталног рата који је трајао скоро девет месеци. Али он је рекао да ће Израел морати да настави операције „кошења“ — циљане ударе који имају за циљ да спрече Хамас да се прегрупише.

Израел је започео ваздушну и копнену инвазију на Газу одмах након Хамасовог напада 7. октобра, у којем је убијено око 1.200 људи и узео око 250 других као таоце.

Израелска офанзива је убила више од 37.000 Палестинаца, изазвала је хуманитарну кризу и покренула случајеве ратних злочина и геноцида на највишим светским судовима у Хагу.

То је такође подигло тензије са Сједињеним Државама, са председником Бајденом и Нетањахуом који су се јавно сукобили током рата. Раније у недељу, Нетањаху је поново поновио своју тврдњу да је дошло до „драматичног пада“ у испоруци оружја из САД, најближег савезника Израела, што омета ратне напоре.

Бајден је одложио испоруку одређених тешких бомби од маја због забринутости за велике цивилне жртве, али је његова администрација прошле недеље узвратила Нетањахуовим оптужбама да су погођене и друге пошиљке.

Иако САД и други посредници гурају план о прекиду ватре, Нетањаху је искључио прекид рата док Израел не ослободи све таоце које држи Хамас и док не уништи Хамасове војне и управљачке способности.

Тренутна фаза рата је „скори крај“, рекао је Нетањаху. “То не значи да ће се рат ускоро завршити.

Нетањаху је говорио док је његов министар одбране Јоав Галант боравио у Вашингтону на разговорима са америчким званичницима о рату и тензијама са Либаном. И следећег месеца, Нетањаху је позван да се обрати Конгресу за говор који већ дели Вашингтон по партијским линијама. Неке демократе, љуте због Нетањахуове јавне свађе са Бајденом, кажу да неће присуствовати.

Амерички званичници такође врше притисак на Нетањахуа да изнесе јасан послератни план за Газу. САД су рекле да неће прихватити дугорочну израелску окупацију палестинске територије.

Нетањаху је изнео сасвим другачију визију. Он је рекао да је једини начин да се гарантује безбедност Израела да Израел задржи војну контролу над територијом.

„Не постоји нико други“ који би то могао да уради, рекао је он. Али он је рекао да тражи начин да створи палестинску „цивилну администрацију“ која ће управљати свакодневним пословима у Гази, надамо се уз подршку умерених арапских земаља. Он је одбацио било какву улогу међународно признате палестинске власти, коју је Хамас избацио из Газе насилним преузимањем власти 2007. године.

Нетањаху је рекао да је израелска војска пре неколико месеци размотрила рад са истакнутим палестинским породицама у Гази, али да их је Хамас одмах „уништио“. Рекао је да Израел сада разматра друге опције.

Нетањаху је одбацио једну опцију коју фаворизују неки од његових ултранационалистичких владајућих партнера — поновно насељавање Израелаца у Гази. Израел се повукао из Газе 2005. године, окончавши 38-годишње присуство.

Питање нагодбе није реално“, рекао је он. “Ја сам реалан.”

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *