NEMA NIŠTA OD TAJFUNA UKRAJINI, PLANIRAJU DA IH PRODAJU SAUDIJSKOJ ARABIJI

Saga o zapadnim nacijama koje snabdevaju Kijev oružjem, uključujući tenkove, uz obećanje borbenih aviona, nastavlja da se odvija. Ipak, u priči postoji intrigantan obrt. Prema nemačkom izvoru vesti, Bild, Nemačka – koja je prvobitno trebalo da isporuči avione Jurofajter Tajfun Ukrajini – sada suptilno menja svoju strategiju prodaje, okrećući se ka Saudijskoj Arabiji, izazivajući kontroverze u političkoj sferi.

Bild ukazuje na rastuća trvenja između Ukrajine i njenih zapadnih saveznika, podstaknuta oklevanjem ovih poslednjih da obezbede vojne avione. Nemačka je, uprkos tome što ima flotu od oko 140 aviona Jurofajter, odlučila da ne isporučuje avione, pa čak ni da obučava ukrajinske pilote, što je pogoršalo tenzije.

Zaplet se zaoštrava dok nemačka savezna vlada diskretno planira da izveze skoro 50 aviona u Saudijsku Arabiju. Sposobnost bogate nacije da dobro plati avione je u suprotnosti sa ekonomskim borbama Ukrajine. Anton Hofrajter, lider Zelene stranke, otvoreno je kritikovao odluku Šolcove vlade, rekavši: „Ne možemo da uskratimo Ukrajini oružje dok istovremeno snabdevamo diktature i autokratije naprednim oružjem“.

Zanimljivo je da Nemačka nije jedina zemlja NATO koja je uskratila borbene avione Kijevu. Bild provokativno postavlja pitanje: „Da li je moguće da Zapad ne želi da Ukrajina dobije ovaj rat?“ Autori, međutim, izgleda zanemaruju potencijalni uticaj kontinuirane pomoći Ukrajini na nemačku ekonomiju.

RAT U UKRAJINI UTIČE NA NEMAČKU EKONOMIJU

Rat u Ukrajini doveo je do toga da su Evropska unija i Sjedinjene Države uvele ekonomske sankcije Rusiji. Nemačka, jedan od najvećih trgovinskih partnera Rusije, teško je pogođena ovim sankcijama. Nemačka privreda se u velikoj meri oslanja na izvoz, a sankcije su dovele do smanjenja tražnje za nemačkom robom iz Rusije.

Pored toga, rat u Ukrajini doveo je do smanjenja stranih investicija u regionu. Ovo je negativno uticalo na nemačku ekonomiju, jer mnoge nemačke kompanije investiraju u Ukrajini i okolnim područjima. Nestabilnost u regionu otežala je efikasno poslovanje ovih kompanija, što je dovelo do smanjenja profita i smanjenja privrednog rasta.

Rat u Ukrajini je takođe doveo do povećanja vojne potrošnje Nemačke i drugih zemalja NATO. Ovo povećanje potrošnje je preusmerilo sredstva iz drugih oblasti privrede, kao što su obrazovanje i zdravstvo. Ovo je negativno uticalo na opšte zdravlje nemačke privrede, jer su ove oblasti važne za dugoročni privredni rast.

Konačno, rat u Ukrajini doveo je do smanjenja poverenja potrošača u Nemačku. Neizvesnost oko sukoba učinila je potrošače neodlučnim da potroše novac, što je dovelo do smanjenja potražnje za robom i uslugama. Ovo je nanelo štetu nemačkoj privredi, pošto je potrošačka potrošnja ključni pokretač ekonomskog rasta.

O AVIONU JUROFAJTER TAJFUN

Jurofajter Tajfun je dvomotorni, višenamenski borbeni avion sa kanardima i delta krilom koji je dizajnirao i napravio konzorcijum evropskih proizvođača vazduhoplovstva, koji uključuje Erbas, BAE Sistems i Leonardo.

shutterstock

Avion ima dužinu od 15,96 metara, raspon krila 10,95 metara i visinu od 5,28 metara. Ima maksimalnu težinu pri poletanju od 23.500 kg i može da nosi maksimalno spoljno opterećenje od 7.500 kg.

Jurofajter Tajfun pokreću dva Jurodžet EJ200 turboventilatorska motora s dopunskim sagorevanjem, koji obezbeđuju maksimalni potisak od 90 kN svaki. Avion ima maksimalnu brzinu od 2,0 maha+ na velikim visinama i domet od preko 3.790 km.

Avion je opremljen širokim spektrom napredne avionike i sistema naoružanja, uključujući mehanički skenirani radar, komplet za elektronsko ratovanje, ekran na kacigi i razne rakete i bombe vazduh-vazduh i vazduh-zemlja.

Jurofajter Tajfun ima veoma manevarski aerodinamički dizajn, koji mu omogućava da obavlja širok spektar borbenih misija, uključujući superiornost u vazduhu, napad sa zemlje i izviđanje. Danas se smatra jednim od najnaprednijih i najsposobnijih borbenih aviona na svetu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *