MICROSOFT TRAŽI 80.000 DOLARA OD AMERIČKE VOJSKE ZA JEDNE VOJNE NAOČARE ZA PROŠIRENU STVARNOST IVAS. UGOVOR UGROŽEN

Američka vojska traži od Microsoft-a da značajno umanji cenu svojih vojnih naočara za proširenu stvarnost IVAS . One trenutno koštaju oko 80.000 dolara po jedinici. Ovaj projekat je deo šireg ugovora s Microsoft-om, koji bi mogao biti vredan do 22 milijarde dolara, ali je naišao na brojne izazove i kašnjenja. Microsoft je projekat bazirao na komercijalnom modelu HoloLens.

Vojska očekuje da cena po jedinici značajno padne kako bi projekat bio isplativ. Trenutna cena od 80.000 dolara po jedinici predstavlja veliki problem. IVAS jedinice su vojne kacige (naočare) sa proširenom stvarnošću koje vojnicima u realnom vremenu pružaju važne dopunske informacije, kao što su upozorenja na pretnje.

Microsoft je ukinuo HoloLens 2, reč je o civilnom, komercijalnom projketu. Kompanija ostaje posvećena razvoju vojnom IVAS-a. Projekat je naišao na poteškoće, uključujući probleme tokom prvobitnog testiranja, kada su vojnici prijavljivali glavobolje i mučninu. Prema rečima Daglasa Buša, šefa vojnih nabavki, nedavni testovi pokazuju značajna poboljšanja, rešavajući mnoge ranije probleme. Ali, ako vojska bude zadovoljna proizvodom, neophodno je da na kraju bude zadovoljna i cenom. Proizvodnja će zavisiti od toga da li Microsoft može ispuniti zahteve u pogledu cene i performansi. Viši vojni zvaničnici će naredne godine doneti ključne odluke na osnovu ovih faktora.

Sposobnost Microsoft-a da smanji troškove i reši tehničke probleme biće presudna za nastavak IVAS projekta u punom obimu.

Naočare takođe uključuju imaju noćno osmatranje i znatno su izdržljivije od komercijalnih sistema za proširenu stvarnost. Specifikacije i troškovi razvoja IVAS sistema značajno doprinose njihovoj visokoj ceni. Prema navodima iz dokumentacije o budžetu, displej, baterija i jedinica na grudima IVAS jedinice koštaju 41.824 dolara. Ostatak troškova odnosi se na inženjering, podršku za softver i saradnju sa vojskom.

Ako IVAS jedinice budu urazvijene po prihvatljivoj ceni za američku vojsku, već za nekoliko godina možemo videti vojnike opremljene poput likova iz video-igrica.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *