КРАЂА ТЕНКОВА ИЗ УРАЛВАГОНЗАВОДА РАДИ ОБРАЧУНА

Пише: Данко Боројевић

После распада Совјетског Савеза, Русија као самостална држава није била устројена као савремена држава. Као таква, неретко су ради спровођења правде у истој, били видљиви и обрачуни између разних криминалнинх група и банди. Осим тога, само се у Русији тих година, шетајући сибирским шумама могло набасати на напуштене потпуно исправне тенкове. Нико није знао, откуд су они ту и како нема обезбеђења. Анархија која је настала у руском друштву тих деведесетих година прошлог века, тешко је урнисала само руско друштво. А последице видимо и данас.

Један од бизарнијих догађаја јесте, крађа тенкова из “Уралвагонзавода” ради међусобних обрачуна и истеривања правде. То се у заводу догодило два пута.

Први догађај објављен је у Регионалним новинама, Јекатеринбуршки лист број 93 из 1993. године (“Областная газета. Екатеринбургские ведомости». 1993 год. № 093”).

shutterstock

Други догађај десио се у јуну 1995. године, када је радник запослен у фабрици, отео тенк, чиме је изразио протест због кашњења плата.

Па да кренемо редом.

Две године раније – у августу 1993. године – локални бандити одлучили су да ураде сличну ствар, пресревши Т-90 који се враћао с полигона да би са тако тешким наоружањем кренули у обрачун.

Инцидент је приморао руководство фабрике да стално држи неколико тенкова буквално у приправности како би спречили сличне инциденте у будућности, а мештани су дуго памтили ове догађаје.

Бизарност описана у локалним новинама из 1993. године – «Областная газета. Екатеринбургские ведомости». 1993 год. № 093.

А како су то објавиле Регионалне новине, Јекатеринбуршки лист број 93 из 1993. године:

„Рећи да је протекла недеља била турбулентна у Нижњем Тагилу не значи ништа. Замислите тенк који се креће усред бела дана улицама округа Дзержински, у пратњи низа аутомобила, додајте овој слици пуцњеве испаљене негде у дубинама стамбених насеља, додајте оклопни транспортер са специјалним снагама које се с времена на време крећу кроз улице.

Шта се десило?

Чини се да је следећа верзија данас најближа истини, заснована на причама очевидаца и званичника који користе поуздане информације. Наглашавамо да ће описане чињенице бити расветљене током истраге.

Дан раније у град су стигли аутомобили са воћем, чији су власници били Ингуши. Или зато што су њихове крушке кварљив производ и власници су одлучили да их продају јефтиније од градских цена, или због изнуде од стране локалних „тржишних контролора“, избила је свађа између групе становника Тагила и гостију а потом и туча у којој су двојица посетилаца тешко претучена.

Обећавајући да ће се вратити са појачањима у виду јединица своје мафије, јужњаци су отишли. Очигледно је чак и одређено место за обрачун – у кругу Ледене спортске палате Производног удружења Уралвагонзавод.

Одлучивши да би било „непристојно“ ићи на такав састанак голих руку, представници тагилске стране сукоба отишли ​​су на полигон где се тестирају тенкови произведени у УВЗ. Они који су хтели да се наоружају блокирали су пут и зауставили борбено возило (тенк је био без муниције – прим. уредника) које се враћало из бекства. Испоставило се да је возач био талац и вероватно је био приморан да вози тенк диктираном рутом.

Овде треба славити руски Off Road! Пролазећи улицама без икаквих препрека, тенк се заглавио у глиненој пустоши у кругу Ледене спортске палате. Овде је полиција ухватила отмичаре.

Док се однос решавао, на три особе ингушке националности пуцано је из аутомобила у покрету у близини ћевабџинице у улици Тимирјазев. Један је преминуо на лицу места, други је у тешком стању хоспитализован, а трећи је побегао.

До ноћи је још један Ингуш рањен у грло завршио на операционом столу.

Тагилска полиција је веома брзо реаговала у ванредној ситуацији. Тенк је заплењена и враћена у УВЗ, возач се вратио кући здрав. На путевима и улицама су били привремени стубови и патроле су биле у току. Приликом прегледа лица и возила одузети су експлозив, оружје, товарни отпад од обојених метала и супстанце сличне дрогама.

Пронађена су два раније украдена аутомобила, а приведене су две особе које су биле на општенародној потерници. Приведено је и више од 40 осумњичених за сукоб. Многи од њих су и раније осуђивани, што, међутим, није необична чињеница: број бивших осуђеника међу становништвом Нижњег Тагила је четири до пет пута већи од регионалног просека.

Кривичне истраге су у току – отворене су поводом чињеница крађе војне опреме, убиства, наношења тешких телесних повреда. У једном од дворишта откривено је БРДМ, борбено извиђачко патролно возило које није учествовало у активним дејствима. Сада је одвезена у одељење полиције округа Дзержински. Истрага испитује његово порекло, припадност и улогу коју је аутомобил могао да одигра у овој криминалној причи.

Следећи дан је прошао под хуком патролног хеликоптера и под заштитом не само Тагила, већ и јекатеринбуршких специјалне јединица, све је било мирно. Осим ако, наравно, не узмете у обзир гласине које су постале све чудније.

Разговарали су о “Ингушкој мафији”, и о борби “Тагилске мафије” против исте, о томе да ће за недељу дана мафија (није јасно која, или можда обе) почети да узима таоце.

Тако се 12. августа, на дан када су се догађаји одвијали, начелник градске управе Николај Диденко обратио збуњеним становницима Тагила на локалној телевизији. Међутим, у његовој поруци није било ни речи о тенку украденом са полигону.

Следећег дана на телевизији се појавио начелник градске Управе унутрашњих послова, пуковник Виктор Фролов. Он је уверавао Тагиљане да ће мирно дочекати ближи Дан града и да полиција прати ситуацију. Међутим, становници поново нису знали шта се тачно догодило.

Али следећег јутра у граду су се појавили леци у име тагилских бораца против ингушке мафије. Од њих је такође било тешко било шта разумети, сметале су и граматичке грешке. У тексту је транспарентно наговештено да све што се догодило није био баналан злочиначки обрачун, већ готово политички сукоб, а за то су заинтересовани надлежни, који то што се догодило, проглашавајући злочином, испоставља.

Међутим, страшна Ингушка мафија се још није показала. Можда су гласине о њој само параван за нечије себичне интересе.

Према речима начелника Управе унутрашњих послова Нижњег Тагила, пуковника Виктора Фролова, информације о доласку било каквих оружаних формација у град нису потврђене. Истрага мора идентификовати учеснике инцидента и утврдити степен њихове одговорности. Вероватно су им изгледи незавидни: имали су тенк, али јуче, а суђење ће се ипак догодити – после истраге.”

Ето, тако се одиграо обрачун између банди у Нижњем Тагилу, где је главну али епизодну улогу имао тенк Т-90 из оближње фабрике.

А шта би било, да су се се бандити домогли нуклеарног оружја и кренули у међусобни обрачун? О томе не треба ни размишљати.

Овако је боље, с тенком.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *