Piše: Danko Borojević
Posle raspada Sovjetskog Saveza, Rusija kao samostalna država nije bila ustrojena kao savremena država. Kao takva, neretko su radi sprovođenja pravde u istoj, bili vidljivi i obračuni između raznih kriminalninh grupa i bandi. Osim toga, samo se u Rusiji tih godina, šetajući sibirskim šumama moglo nabasati na napuštene potpuno ispravne tenkove. Niko nije znao, otkud su oni tu i kako nema obezbeđenja. Anarhija koja je nastala u ruskom društvu tih devedesetih godina prošlog veka, teško je urnisala samo rusko društvo. A posledice vidimo i danas.
Jedan od bizarnijih događaja jeste, krađa tenkova iz “Uralvagonzavoda” radi međusobnih obračuna i isterivanja pravde. To se u zavodu dogodilo dva puta.
Prvi događaj objavljen je u Regionalnim novinama, Jekaterinburški list broj 93 iz 1993. godine (“Oblastnaя gazeta. Ekaterinburgskie vedomosti». 1993 god. № 093”).
Drugi događaj desio se u junu 1995. godine, kada je radnik zaposlen u fabrici, oteo tenk, čime je izrazio protest zbog kašnjenja plata.
Pa da krenemo redom.
Dve godine ranije – u avgustu 1993. godine – lokalni banditi odlučili su da urade sličnu stvar, presrevši T-90 koji se vraćao s poligona da bi sa tako teškim naoružanjem krenuli u obračun.
Incident je primorao rukovodstvo fabrike da stalno drži nekoliko tenkova bukvalno u pripravnosti kako bi sprečili slične incidente u budućnosti, a meštani su dugo pamtili ove događaje.
A kako su to objavile Regionalne novine, Jekaterinburški list broj 93 iz 1993. godine:
„Reći da je protekla nedelja bila turbulentna u Nižnjem Tagilu ne znači ništa. Zamislite tenk koji se kreće usred bela dana ulicama okruga Dzeržinski, u pratnji niza automobila, dodajte ovoj slici pucnjeve ispaljene negde u dubinama stambenih naselja, dodajte oklopni transporter sa specijalnim snagama koje se s vremena na vreme kreću kroz ulice.
Šta se desilo?
Čini se da je sledeća verzija danas najbliža istini, zasnovana na pričama očevidaca i zvaničnika koji koriste pouzdane informacije. Naglašavamo da će opisane činjenice biti rasvetljene tokom istrage.
Dan ranije u grad su stigli automobili sa voćem, čiji su vlasnici bili Inguši. Ili zato što su njihove kruške kvarljiv proizvod i vlasnici su odlučili da ih prodaju jeftinije od gradskih cena, ili zbog iznude od strane lokalnih „tržišnih kontrolora“, izbila je svađa između grupe stanovnika Tagila i gostiju a potom i tuča u kojoj su dvojica posetilaca teško pretučena.
Obećavajući da će se vratiti sa pojačanjima u vidu jedinica svoje mafije, južnjaci su otišli. Očigledno je čak i određeno mesto za obračun – u krugu Ledene sportske palate Proizvodnog udruženja Uralvagonzavod.
Odlučivši da bi bilo „nepristojno“ ići na takav sastanak golih ruku, predstavnici tagilske strane sukoba otišli su na poligon gde se testiraju tenkovi proizvedeni u UVZ. Oni koji su hteli da se naoružaju blokirali su put i zaustavili borbeno vozilo (tenk je bio bez municije – prim. urednika) koje se vraćalo iz bekstva. Ispostavilo se da je vozač bio talac i verovatno je bio primoran da vozi tenk diktiranom rutom.
Ovde treba slaviti ruski Off Road! Prolazeći ulicama bez ikakvih prepreka, tenk se zaglavio u glinenoj pustoši u krugu Ledene sportske palate. Ovde je policija uhvatila otmičare.
Dok se odnos rešavao, na tri osobe inguške nacionalnosti pucano je iz automobila u pokretu u blizini ćevabdžinice u ulici Timirjazev. Jedan je preminuo na licu mesta, drugi je u teškom stanju hospitalizovan, a treći je pobegao.
Do noći je još jedan Inguš ranjen u grlo završio na operacionom stolu.
Tagilska policija je veoma brzo reagovala u vanrednoj situaciji. Tenk je zaplenjena i vraćena u UVZ, vozač se vratio kući zdrav. Na putevima i ulicama su bili privremeni stubovi i patrole su bile u toku. Prilikom pregleda lica i vozila oduzeti su eksploziv, oružje, tovarni otpad od obojenih metala i supstance slične drogama.
Pronađena su dva ranije ukradena automobila, a privedene su dve osobe koje su bile na opštenarodnoj poternici. Privedeno je i više od 40 osumnjičenih za sukob. Mnogi od njih su i ranije osuđivani, što, međutim, nije neobična činjenica: broj bivših osuđenika među stanovništvom Nižnjeg Tagila je četiri do pet puta veći od regionalnog proseka.
Krivične istrage su u toku – otvorene su povodom činjenica krađe vojne opreme, ubistva, nanošenja teških telesnih povreda. U jednom od dvorišta otkriveno je BRDM, borbeno izviđačko patrolno vozilo koje nije učestvovalo u aktivnim dejstvima. Sada je odvezena u odeljenje policije okruga Dzeržinski. Istraga ispituje njegovo poreklo, pripadnost i ulogu koju je automobil mogao da odigra u ovoj kriminalnoj priči.
Sledeći dan je prošao pod hukom patrolnog helikoptera i pod zaštitom ne samo Tagila, već i jekaterinburških specijalne jedinica, sve je bilo mirno. Osim ako, naravno, ne uzmete u obzir glasine koje su postale sve čudnije.
Razgovarali su o “Inguškoj mafiji”, i o borbi “Tagilske mafije” protiv iste, o tome da će za nedelju dana mafija (nije jasno koja, ili možda obe) početi da uzima taoce.
Tako se 12. avgusta, na dan kada su se događaji odvijali, načelnik gradske uprave Nikolaj Didenko obratio zbunjenim stanovnicima Tagila na lokalnoj televiziji. Međutim, u njegovoj poruci nije bilo ni reči o tenku ukradenom sa poligonu.
Sledećeg dana na televiziji se pojavio načelnik gradske Uprave unutrašnjih poslova, pukovnik Viktor Frolov. On je uveravao Tagiljane da će mirno dočekati bliži Dan grada i da policija prati situaciju. Međutim, stanovnici ponovo nisu znali šta se tačno dogodilo.
Ali sledećeg jutra u gradu su se pojavili leci u ime tagilskih boraca protiv inguške mafije. Od njih je takođe bilo teško bilo šta razumeti, smetale su i gramatičke greške. U tekstu je transparentno nagovešteno da sve što se dogodilo nije bio banalan zločinački obračun, već gotovo politički sukob, a za to su zainteresovani nadležni, koji to što se dogodilo, proglašavajući zločinom, ispostavlja.
Međutim, strašna Inguška mafija se još nije pokazala. Možda su glasine o njoj samo paravan za nečije sebične interese.Prema rečima načelnika Uprave unutrašnjih poslova Nižnjeg Tagila, pukovnika Viktora Frolova, informacije o dolasku bilo kakvih oružanih formacija u grad nisu potvrđene. Istraga mora identifikovati učesnike incidenta i utvrditi stepen njihove odgovornosti. Verovatno su im izgledi nezavidni: imali su tenk, ali juče, a suđenje će se ipak dogoditi – posle istrage.”
Eto, tako se odigrao obračun između bandi u Nižnjem Tagilu, gde je glavnu ali epizodnu ulogu imao tenk T-90 iz obližnje fabrike.
A šta bi bilo, da su se se banditi domogli nuklearnog oružja i krenuli u međusobni obračun? O tome ne treba ni razmišljati.
Ovako je bolje, s tenkom.