Турска жели да купи 40 нових ловаца F-16 Block 70 за 20 милијарди долара, укључујући у овај износ неколико милијарди долара које је Анкара претходно уложила у програм F-35, из којег је избачена због куповине Руски система противваздушне одбране С-400. Улогу преговарачке монете у овом послу одиграло је чланство Шведске у НАТО, чему су се турске власти противиле.
Недавно је председник Реџеп Тајип Ердоган послао парламенту протоколе о ратификацији уласка Шведске у алијансу, чиме је изразио званичну сагласност са овом процедуром. Међутим, његов захтев за америчким борбеним авионима и даље остаје без одговора, упркос обећањима Беле куће.
Како је наведено у Defense News, председавајући и високи чланови комитета за спољне послове оба дома америчког Конгреса могу једнострано да обуставе продају оружја. А тренутно неки од њих још не намеравају да одобре посао.
Према његовим речима, да би се конкретно разговарало на ту тему, потребно је сачекати јасан сигнал Беле куће. Међутим, амерички Стејт департмент још није послао захтев Конгресу за продају борбених авиона Турској.
Други истакнути чланови Конгреса правдали су своје противљење споразуму тврдећи да Анкара користи оружје, укључујући авионе америчког порекла, да нападне америчке партнере (мислећи на сиријске Курде), олакшавајући „илегалне“ руске финансијске токове и изазивајући напетост у Егејско море. Појавиле су се тврдње да је Турска стационирала F-16 у Азербејџану током рата са Јерменијом 2020. године. Победа Бакуа је резултирала напуштањем Нагорно Карабаха више од 100.000 Јермена, што се може протумачити као етничко чишћење.