КО КУПУЈЕ СРПСКУ ТОП-ХАУБИЦУ НОРА АЛЖИР ИЛИ АЗЕРБЕЈЏАН?

Хамлетовска дилема о томе ко заиста купује 48 топ хаубица Нора Б52 НГ и даље је веома актуелна, а поново је испливала у недељу 10.12. 2023. године.

Алжир или Азербејџан, која од те две земље постаће нови корисник чувене српске топ-хаубице.

Прво је била вест, да је у питању био Алжир. Та вест прво се пронела друштвеним мрежама, а онда су је објавили западни медији. Прво је било да је у питању М-21, а онда Б-21 НГ која је своју промоцију имала на Сајму наоружања и војне опреме “Партнер 2023”.

Док се нагађа о томе да ли је Алжир или Азербејџан једино што је у оба случаја потврђено јесте да се ради о 48 самоходних топ-хаубица Нора Б-52 калибра 155 мм.

Како се наводи ради се о уговору укупне вредности од приближно 311 милиона евра или 339 милиона долара.

Недавно је председник Србије Александар Вучић наговестио предстојећи договор који укључује испоруку 48 јединица Нора-Б52 „пријатељској нацији“.

Међутим, у суботњој изјави, Вучић је потврдио потписивање споразума не откривајући и даље идентитет земље партнера.

Он је нагласио да се дотична земља не налази у Африци, што онда искључује Алжир као крајњег купца.

Исто тако наводи се да је уговор потписан и да се изврши ратификација.

Оно што одговара овој причи да је заиста у питању Азербејџан спомиће се и септембарска најава председника Србије о потенцијалном уговору са Азербејџаном у одбрамбеној индустрији који се тад процењивао на 300 милиона евра.

Тренутно највећи корисник Норе је Унија Мијанмар која има 30 хаубица затим следи Кипар 24 комада, Војска Србије 18 комада и Бангладеш такође 18, док Кенија има 2 комада. Иначе Бангладеш и Унија Мијанмар имају као командна возила батерије БОВ КИВ конфигурације 4х4.

Самоходна хаубица са аутоматским пуњачем НОРА НГ има и назив “Перун”. Назив је узет из словенске митологије- Перун је био врховни бог Словена, али етимолошки реч значи удар, ударити.

Оно по чему се НОРА- НГ разликује од од осталих самоходних хаубица из породице НОРА је потпуна аутоматизација са високим нивоом аутономије у борбеном деловању у саставу батерије или као самосталног ватреног оруђа.

Оруђе је настало интеграцијом топа-хаубице калибра 155 мм на шасију точкаша марке МАН високе проходности. МАН који је искориштен као подвозје је много мањи него претходни КАМАЗ на коме се налази НОРА М15.Овим артиљеријским системом се управља из кабине самог возила без потребе да посада излази или буде поред самог оруђа, осим у случају попуне.

 Носилац развоја “Југоимпорт СДПР2 заједно са компанијом Борбени Сложени Системи из Велике Плане направила поптуно аутоматску хаубицу под именом “Перун” која се одликује високом аутономношћу.
Оно што је за сад презентовано јавности, што се тиче ове самоходне хаубице је следеће:

Дужина цеви 52 калибра;

Запремина барутне коморе 23 литра;

Домет са ЕРФБ пројектилом. 32,5 км;

Домет са ЕРФБ ББ пројектилом: 41,5 км;

Домет са ВЛАП пројектилом 52 км;

Копматибилност за употребу све врсте артиљеријске муниције калибра 155 мм

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *