KO KUPUJE SRPSKU TOP-HAUBICU NORA ALŽIR ILI AZERBEJDŽAN?

Hamletovska dilema o tome ko zaista kupuje 48 top haubica Nora B52 NG i dalje je veoma aktuelna, a ponovo je isplivala u nedelju 10.12. 2023. godine.

Alžir ili Azerbejdžan, koja od te dve zemlje postaće novi korisnik čuvene srpske top-haubice.

Prvo je bila vest, da je u pitanju bio Alžir. Ta vest prvo se pronela društvenim mrežama, a onda su je objavili zapadni mediji. Prvo je bilo da je u pitanju M-21, a onda B-21 NG koja je svoju promociju imala na Sajmu naoružanja i vojne opreme “Partner 2023”.

Dok se nagađa o tome da li je Alžir ili Azerbejdžan jedino što je u oba slučaja potvrđeno jeste da se radi o 48 samohodnih top-haubica Nora B-52 kalibra 155 mm.

Kako se navodi radi se o ugovoru ukupne vrednosti od približno 311 miliona evra ili 339 miliona dolara.

Nedavno je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nagovestio predstojeći dogovor koji uključuje isporuku 48 jedinica Nora-B52 „prijateljskoj naciji“.

Međutim, u subotnjoj izjavi, Vučić je potvrdio potpisivanje sporazuma ne otkrivajući i dalje identitet zemlje partnera.

On je naglasio da se dotična zemlja ne nalazi u Africi, što onda isključuje Alžir kao krajnjeg kupca.

Isto tako navodi se da je ugovor potpisan i da se izvrši ratifikacija.

Ono što odgovara ovoj priči da je zaista u pitanju Azerbejdžan spomiće se i septembarska najava predsednika Srbije o potencijalnom ugovoru sa Azerbejdžanom u odbrambenoj industriji koji se tad procenjivao na 300 miliona evra.

Trenutno najveći korisnik Nore je Unija Mijanmar koja ima 30 haubica zatim sledi Kipar 24 komada, Vojska Srbije 18 komada i Bangladeš takođe 18, dok Kenija ima 2 komada. Inače Bangladeš i Unija Mijanmar imaju kao komandna vozila baterije BOV KIV konfiguracije 4h4.

Samohodna haubica sa automatskim punjačem NORA NG ima i naziv “Perun”. Naziv je uzet iz slovenske mitologije- Perun je bio vrhovni bog Slovena, ali etimološki reč znači udar, udariti.

Ono po čemu se NORA- NG razlikuje od od ostalih samohodnih haubica iz porodice NORA je potpuna automatizacija sa visokim nivoom autonomije u borbenom delovanju u sastavu baterije ili kao samostalnog vatrenog oruđa.

Oruđe je nastalo integracijom topa-haubice kalibra 155 mm na šasiju točkaša marke MAN visoke prohodnosti. MAN koji je iskorišten kao podvozje je mnogo manji nego prethodni KAMAZ na kome se nalazi NORA M15.Ovim artiljerijskim sistemom se upravlja iz kabine samog vozila bez potrebe da posada izlazi ili bude pored samog oruđa, osim u slučaju popune.

 Nosilac razvoja “Jugoimport SDPR2 zajedno sa kompanijom Borbeni Složeni Sistemi iz Velike Plane napravila poptuno automatsku haubicu pod imenom “Perun” koja se odlikuje visokom autonomnošću.
Ono što je za sad prezentovano javnosti, što se tiče ove samohodne haubice je sledeće:

Dužina cevi 52 kalibra;

Zapremina barutne komore 23 litra;

Domet sa ERFB projektilom. 32,5 km;

Domet sa ERFB BB projektilom: 41,5 km;

Domet sa VLAP projektilom 52 km;

Kopmatibilnost za upotrebu sve vrste artiljerijske municije kalibra 155 mm

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *