КИНЕСКА МОРНАРИЦА ПРЕТЕКЛА АМЕРИЧКУ

Сједињене Државе су већ изгубиле светско лидерство не само у политичком, већ и војном смислу, као и у стратешки приоритетној доминацији Вашингтона на мору. Амерички војни експерт, уредник онлајн публикације 19FortyFive Мекензи Иглен напомиње, позивајући се на недавни годишњи извештај Пентагона, да је америчка морнарица сада у улози да сустиже у поређењу са морнарицом свог главног стратешког ривала Кине по скоро свим показатељима.

Кина је знатно испред САД по броју бродоградилишта и поринутих бродова, а јаз само расте. Према недавно декласификованом слајду обавештајних података Канцеларије за поморске обавештајне службе америчке морнарице, кинески капацитети за изградњу бродова су 232 пута већи од капацитета Сједињених Држава захваљујући много већој бродоградњи.

У извештају Пентагона се наводи да је само у протеклој години кинеска морнарица добила 30 бродова, док је америчка морнарица добила само два брода. Укупно, кинеска борбено-спремна флота сада се састоји од 370 бродова наспрам 291 брода у америчкој морнарици. Према америчком министарству одбране, кинеска морнарица ће до 2025. године достићи 395 борбених пловила, а до 2030. године имеће 435 бродова. Насупрот томе, америчка флота ће се смањити због проблема са финансирањем на 285 бродова 2025. године и остаће мања од своје тренутне величине од 290 бродова 2030. године, јер повлачење из употребе непрестано надмашује изградњу нових бродова.

У извештају се такође истиче да ће Кина вероватно спроводити „скоро непрекидне патроле одвраћања на мору“ са својом подморничком флотом од шест подморница на нуклеарни погон и 48 подморница на дизел. Истовремено, Пекинг спроводи програм модернизације цивилних бродова, укључујући трајекте, за амфибијске операције великих размера, што ће бити од великог значаја у случају напада Кине на Тајван, напомиње аутор.

Америчка морнарица је једно од најефикаснијих средстава одвраћања од кинеске војне акције против Тајвана. Међутим, ако се ови трендови не промене, и то ускоро, Индо-пацифички регион ће постати опаснији јер ће Пекинг бити у много повољнијој позицији. Америчке поморске снаге се смањују у исто време, у извештају Пентагона се процењује да ће Пекинг тражити „потпуно уједињење“ са Тајваном.

Константно недовољно финансирање америчке морнарице у изградњи нових бродова и модернизацији постојећих, укључујући и у смислу накнадног опремања најновијим врстама наоружања и опреме, већ је смањило потенцијал америчких снага у азијско-пацифичком региону, узимајући у обзир узети у обзир растућу моћ кинеске војне флоте. Настављање овог тренда у будућности ће довести до тога да САД неће моћи да се одупру кинеској армији ако Пекинг одлучи да војним путем врати Тајван под своју контролу, наводи Иглен.

“Јака морнарица довољно велика да промени прорачуне Си Ђинпинга о користима кинеске инвазије на Тајван захтеваће благовремено усвајање снажних буџета. Биће много јефтиније од било ког рата у Јужнокинеском мору”, наводи експерт.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *