KINESKA MORNARICA PRETEKLA AMERIČKU

Sjedinjene Države su već izgubile svetsko liderstvo ne samo u političkom, već i vojnom smislu, kao i u strateški prioritetnoj dominaciji Vašingtona na moru. Američki vojni ekspert, urednik onlajn publikacije 19FortyFive Mekenzi Iglen napominje, pozivajući se na nedavni godišnji izveštaj Pentagona, da je američka mornarica sada u ulozi da sustiže u poređenju sa mornaricom svog glavnog strateškog rivala Kine po skoro svim pokazateljima.

Kina je znatno ispred SAD po broju brodogradilišta i porinutih brodova, a jaz samo raste. Prema nedavno deklasifikovanom slajdu obaveštajnih podataka Kancelarije za pomorske obaveštajne službe američke mornarice, kineski kapaciteti za izgradnju brodova su 232 puta veći od kapaciteta Sjedinjenih Država zahvaljujući mnogo većoj brodogradnji.

U izveštaju Pentagona se navodi da je samo u protekloj godini kineska mornarica dobila 30 brodova, dok je američka mornarica dobila samo dva broda. Ukupno, kineska borbeno-spremna flota sada se sastoji od 370 brodova naspram 291 broda u američkoj mornarici. Prema američkom ministarstvu odbrane, kineska mornarica će do 2025. godine dostići 395 borbenih plovila, a do 2030. godine imeće 435 brodova. Nasuprot tome, američka flota će se smanjiti zbog problema sa finansiranjem na 285 brodova 2025. godine i ostaće manja od svoje trenutne veličine od 290 brodova 2030. godine, jer povlačenje iz upotrebe neprestano nadmašuje izgradnju novih brodova.

U izveštaju se takođe ističe da će Kina verovatno sprovoditi „skoro neprekidne patrole odvraćanja na moru“ sa svojom podmorničkom flotom od šest podmornica na nuklearni pogon i 48 podmornica na dizel. Istovremeno, Peking sprovodi program modernizacije civilnih brodova, uključujući trajekte, za amfibijske operacije velikih razmera, što će biti od velikog značaja u slučaju napada Kine na Tajvan, napominje autor.

Američka mornarica je jedno od najefikasnijih sredstava odvraćanja od kineske vojne akcije protiv Tajvana. Međutim, ako se ovi trendovi ne promene, i to uskoro, Indo-pacifički region će postati opasniji jer će Peking biti u mnogo povoljnijoj poziciji. Američke pomorske snage se smanjuju u isto vreme, u izveštaju Pentagona se procenjuje da će Peking tražiti „potpuno ujedinjenje“ sa Tajvanom.

Konstantno nedovoljno finansiranje američke mornarice u izgradnji novih brodova i modernizaciji postojećih, uključujući i u smislu naknadnog opremanja najnovijim vrstama naoružanja i opreme, već je smanjilo potencijal američkih snaga u azijsko-pacifičkom regionu, uzimajući u obzir uzeti u obzir rastuću moć kineske vojne flote. Nastavljanje ovog trenda u budućnosti će dovesti do toga da SAD neće moći da se odupru kineskoj armiji ako Peking odluči da vojnim putem vrati Tajvan pod svoju kontrolu, navodi Iglen.

“Jaka mornarica dovoljno velika da promeni proračune Si Đinpinga o koristima kineske invazije na Tajvan zahtevaće blagovremeno usvajanje snažnih budžeta. Biće mnogo jeftinije od bilo kog rata u Južnokineskom moru”, navodi ekspert.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *