Sjedinjene Države se suočavaju sa problemima u nastojanju da odgovore na ogromne kapcitete Kine u brodogradnji. Ova činjenica ugrožava američku dominaciju u Indo-Pacifiku. Čitav niuz američkih partnera je upregnut u sprečavanju širenja kineskog uticaja u ovom regionu. Kina trenutno ima najveću mornaricu na svetu po broju brodova, a njena proizvodna sposobnost daleko nadmašuje SAD.
Demokrata Raža Krišnamurtija tvrdi da Kina može izgraditi čak 359 za svaki pojedinačni američki prekookeanski brod! Ova industrijska snaga Kini omogućava značajnu prednost u potencijalnim produženim sukobima, jer brže može popravljati ili zameniti oštećene brodove.Američka brodogradnja je u padu od 1980-ih zbog nedovoljnih ulaganja, smanjenja radne snage i urušavanja komercijalne brodogradnje koja je ranije podržavala vojnu proizvodnju. Američki radnici iz ove industrije se redovno upuštaju u proteste, parališući ekonomiju zemlje. Ova situacija dodatno pogoršava nedostatak zaliha, jer tekući konflikti u Ukrajini i na Bliskom istoku iscrpljuju američke resurse, što izaziva zabrinutost oko spremnosti u slučaju konflikta sa Kinom. U isto vreme, američka mornarica se suočava sa problemima održavanja stare flote i izgradnje novih brodova u skladu sa savremenim potrebama. Kinezi podižu sasvim novu flotu, mlad brod još uvek ne zahteva skupo održavanje.
Predstavnici obe partije ističu hitnost obnove odbrambene industrijske baze kako bi se osigurali spremnost i sposobnost odvraćanja. Savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan opisao je ovaj napor kao dugoročni poduhvat koji zahteva značajna ulaganja i reforme. Ulaganje je glavna reč, a SAD se suočava sa ozbiljnim finansijskim izazovima. Istovremeno, neki stručnjaci ukazuju na mogućnosti kratkoročnih inovacija. Ideja je da se uštedi, razvojem jeftinih autonomnih sistema koji bi dopunjavali tradicionalne brodove, piše Japanski Ašahi Šimbun.
Dok se Evropa polako prolazi kroz deindustrijalizaciju, Sjedinjene Države jednostavno ne mogu da isprate potencijal kineskih kapaciteta. Ovo ne važi samo za brodogradnju. Ipak, SAD imaju nameru da projektuju svoju moć u širokom pojasu oko Kine. Za to su angažovani i svi saveznici SAD u regionu, ali jaz u broju plovila je sve očigledniji u korist Kine.
Ameri forsiraju ulaganje u naoružanje da bi podigli nivo ODVRAĆANJA?
Kao, svi su ih u zadnjih 50-60 napadali, pa sad su u opasnosti, naročito od Kine!
Kao niko ne zna da su oni izazivači svih ratova već više od pola veka! Kina nije vodila ni jedan agresivni rat, ali je zapadu korisno da je satanizuje, jer je to njihov oprobani metod za pripremu sledećeg rata, naravno sa Kinom!
Amerika nema dominaciju u indo-pacifiku. Prema tome, niko joj ne može ugrožavati nešto što nema. Nosači aviona više nisu ključ dominacije na moru. Sada su to raketni razarači i podmornice.