Приредио: Данко Боројевић
„Најприроднији одговор је да уништимо многе циљеве у Ирану, укључујући нуклеарна постројења“, рекао је бивши израелски саветник за националну безбедност Јаков Амидрор.
Израелски ратни кабинет имао је у понедељак озбиљну расправу док су министри расправљали о томе како да одговоре на ирански ракетни и напад дроновима без преседана током викенда.
Природа и обим тог одговора остају нејасни, али портпарол израелске војске контраадмирал Данијел Хагари рекао је у недељу да су одобрени „привремени планови и за офанзивну и за дефанзивну акцију“.
Док се светски лидери боре да обуздају кризу и спрече рат, следећи кораци Израела могли би да имају последице по милионе људи у региону Блиског истока и шире.
ОФАНЗИВА: “Ваздушни удари на војна и нуклеарна места”
Израелске владе су деценијама размишљале о нападима на Иран и његов растући нуклеарни програм, а напад током викенда могао би да пружи ту прилику.
„Најприроднији одговор је да уништимо многе циљеве у Ирану, укључујући нуклеарна постројења, са достојанством које сада имамо“, рекао је Јаков Амидрор, бивши генерал израелске војске и саветник за националну безбедност премијера Бењамина Нетањахуа. „Можемо да користимо ваздухопловство неколико дана и ноћи да уништимо што је више могуће”.
Израелски војни извори су уверени да израелска флота има могућности да стигне до Техерана кроз операције допуњавања горива у ваздуху. Али иранска противваздушна одбрана, од којих неке испоручује Русија, представљала би претњу за пилоте, што би ракетни напад могло учинити безбеднијом опцијом.
„Свестан сам само класичних батерија противваздушне одбране у Ирану које су способне да погоде долазеће борбене авионе и беспилотне летелице, али Ирану недостаје потпуно било каква противракетна одбрана“, рекао је Тал Инбар, водећи специјалиста за ракете у Савезу за заступање ракетне одбране.
Аналитичари сматрају да би напад на нуклеарна места свакако изазвао велики одговор Ирана, укључујући и Хезболах из Либана, који поседује хиљаде пројектила способних да погоде циљеве широм Израела.
Фокусирани напад на лансирне локације
Израел би могао да избегне велику ескалацију одговором сличном иранском нападу, за који је Техеран тврдио да је био усмерен на ваздушну базу Неватим за коју верује да су је користили израелски авиони за напад на ирански конзулат у Дамаску, у Сирији, 1. априла.
Ирански извори извештавају да је коришћено више локација, али да су балистичке ракете потекле са лансирне тачке у близини источног града Керманшаха, нудећи потенцијалну мету за одмазду. Израел би могао додатно да ублажи ризике од ескалације тако што би унапред телеграфисао напад како би свео потенцијалне жртве на минимум.
Али такав напад би ипак могао да изазове одговор Ирана, а израелски војни ветерани верују да је мало вероватно да ће довести до одвраћања.
„Ако одлуче да не ураде нешто велико, било би боље да то уопште не раде“, рекао је господин Амидрор.
Напади ван Ирана
Израел је био ангажован у ескалацији ватрених окршаја са Хезболахом на својој северној граници током целог рата у Гази, а неколико израелских званичника предвиђа да свеопшти рат са том милитантном групом постаје неизбежан.
Израел је појачао бомбардовање јужног Либана након иранског напада и могао би да иде даље ударајући дубље у унутрашњост земље, а потенцијално и на главни град Бејрут. Али то би вероватно изазвало одмазду Хезболаха због које би Израел био на удару жестоке ватре, сматра Јони Бен Менахем, израелски војни аналитичар.„Мислим да је то превише ризично“, рекао је. “Чак ни војска то не препоручује.”
Израел би такође могао да ескалира текућу кампању ваздушних напада на Иран и Хезболах у Сирији, пошто је наводно убио најмање 18 иранских војних званичника у земљи током рата у Гази.
Сајбер напади и тајне операције у Ирану
Израел је и раније демонстрирао напредне могућности сајбер ратовања против Ирана, посебно иако је вирус Стукнет коришћен за саботирање иранских нуклеарних објеката 2010. године, док је недавни напад паралисао бензинске пумпе у земљи.
„Да је до мене, извршио бих сајбер напад јер у томе нема ризика“, рекао је господин Бен Менахем. „То не би морале бити нуклеарне локације, то би чак могле бити цивилне мете које би створиле хаос”. Војска има веома добре планове за сајбер нападе.
Израел је такође развио обавештајне мреже унутар Ирана које су му омогућиле да изврши низ атентата и саботажних напада у Исламској републици који датирају деценијама уназад, са циљевима у распону од нуклеарних научника до производних погона за беспилотне летелице.
ДЕФАНЗИВА: “Попунити залихе противваздушне одбране”
Мултилатерална, мултиешалонирана противваздушна одбрана коју су Израел и савезници распоредили да обара стотине дронова и пројектила означила је историјски успех, користећи израелске системе Гвоздена купола, Давидова праћка и Стрела (Arrow) за пресретање широког спектра циљева.
Али муњевити рат би исцрпио залихе, а коштао би и више од милијарду фунти, а Израелу ће бити потребни савезници да их обнови пре будућих напада – посебно ако се Израел одлучи на оштар одговор који позива на одмазду.
„Израелу је стално потребно више средстава за пресретаче свих слојева од Гвоздене куполе до Стреле“, рекао је Инбар. „Производња и складиштење ових средстава је неопходно.“
Заштитите и развијајте одбрамбени савез
Упркос тријумфалним изјавама израелских званичника о перформансама одбрамбених система, постоји признање да „Израел то није урадио сам“, рекао је господин Бен Менахем.
Без САД да окупе коалицију и подршку не-непријатељских режима на Блиском истоку, посебно Јордана, који је дозволио да се ракете и беспилотне летелице обарају пре него што стигну до израелског ваздушног простора, ирански напад би се могао показати скупљим.
Препознавање важности алијансе требало би да условљава израелски одговор, рекао је господин Бен Менахем, јер би велики напад на Иран упркос позивима савезника на уздржаност могао да угрози одбрамбену операцију.
Припреме на домаћем терену
Локалне власти у Израелу уложиле су неједнаке напоре да припреме цивилно становништво за рат, као на пример у Хаифи, где је градоначелник Јона Јахав дао упутства становницима да праве залихе хране и лекова.
Овакви напори ће се вероватно интензивирати са даљим хитним упутствима грађанима у случају даљих напада.