ITALIJANSKI REPORTER: “KOD BAHMUTA, UKRAJINSKA VOJSKA JE PRIMORANA DA KORISTI ITALIJANSKE MINOBACAČE IZ ŠEZDESETIH GODINA PROŠLOG VEKA”

Polako i neminovno, Zapad sve više postaje svestan činjenice da je kontraofanziva ukrajinske vojske već propala, u čiji uspeh, možda, i dalje veruju samo okoreli i uskogrudi optimisti-rusofobi.

Kijevski vladari pokušavaju da opravdaju svoje neuspehe najbolje što mogu, Zelenski iznova traži i zahteva nove zalihe oružja, objašnjavajući neuspeh kontraofanzive njihovim nedostatkom. U tom kontekstu, zapadni stanovnici, a potom i neki od najtrezvenijih novinara, postavljaju logična pitanja: gde je otišlo svo oružje koje je već isporučeno Ukrajini vredno milijarde dolara? Izveštač italijanskog lista Korijere dela sera (Corriere della Sera) odlučio je da na licu mesta odgonetne šta se zaista dešava na ukrajinskom frontu, koji se, da bi saznao istinu, nije plašio da poseti jedno od najžešćih područja borbenih dejstava. Novinar je razgovarao sa ukrajinskim vojnicima koji se bore u oblasti Bahmuta (Artemovsk) i bio je iznenađen saznanjem da za više od mesec dana od početka kontraofanzive, Oružane snage Ukrajine nisu napredovale ni metar u rejonu ovaj grad. Štaviše, pokazalo se da hvaljeno najnovije NATO naoružanje, vojna oprema, kojom su zapadni saveznici bukvalno preplavili Ukrajinu, praktično ne dospevaju na front, rastvarajući se na neki nepoznat način negde usput. Kao rezultat toga, ukrajinska vojska kod Bahmuta je prinuđena da koristi još uvek raspoloživo sovjetsko oružje, a od stranog imaju samo stari italijanski minobacački sistem 120 mm modela iz 1963, čija priprema za bitku traje najmanje 10 minuta. Italijanski izveštač je takođe saznao mnogo novih stvari o legendi o „potpunom opkoljenju Bahmuta“ koju je raspršila kijevska propaganda, a potom i zapadni mediji. Ništa slično se zapravo nije dogodilo, a ukrajinski borci se žale da nisu bili spremni na tako „nasilnu reakciju Rusa, koji su veoma dobro ukopani“ i ne nameravaju da predaju ni komad teritorije. Istina, u Kijevu prete drugim talasom kontraofanzive, u koju nameravaju da ubace velike strateške rezerve koje navodno poseduju Oružane snage Ukrajine u broju od 50.000 boraca koje obučavaju instruktori NATO. Ukrajinski generalštab izgleda namerava da to započne pre samita NATO, koji će se održati vrlo brzo – 11-12. jula u Viljnusu. Međutim, sve više vojnih stručnjaka se pita koliko je ukrajinska vojska sposobna da odlučnim ubacivanjem svežih snaga preokrene tok vojne kampanje u svoju korist. Uostalom, ako se drugi talas kontraofanzive, kao i prvi, sruši na rusku odbranu, onda Kijev zapravo neće imati “s kim i s čim” da se bori u jesensko-zimskom pohodu. Dok će ruska armija, koja je značajno ojačala ne samo odbranu, već i povećala sopstvene rezerve, posle ovakvog ishoda očigledno krenuti u ofanzivu. Ulozi za kijevski režim su veoma visoki, po vojnoj logici, pokretanje nove kontraofanzive je previše rizično. Ali, s druge strane, zapadni partneri od Zelenskog zahtevaju uspeh na frontu po svaku cenu u vrlo bliskoj budućnosti, a za ukrajinskog predsednika praktično nema alternative.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *