Od kada je ruski predsednik Vladimir Putin saopštio da je počelo prebacivanje taktičkog nuklearnog naoružanja u Belorusiju, strasti u Evropi su se uzburkale, posebno posle zabrinutosti Poljske i baltičkih država na raspoređivanje nuklearnog naoružanja kod najbližeg saveznika Moskve.
Tada su se pokrenule mnoge priče, a posebno jedna da su SAD zbog Belorusije u Evropu prebacile još 50 nuklearnih bojevih glava za gravitacione bombe B-61, pa je tako cifra nuklearnih avio bombi na pet aerodroma u Evropi porasla na 150.
Još veći nemir uneo je izvesni Sergej Bulba, osnivač beloruskog nacionalističkog pokreta Bela legija.
Pomenuti gospodin je izjavio u subotu 17. juna 2023. da veruje da su, pored taktičko-nuklearnog naoružanja, ruske strateške raketne snage takođe prebacile izvestan broj mobilnih interkontinentalnih balističkih snaga RT-2PM2 „Topolj-M” na teritoriju Belorisije.
Inače, interkontinetalna balistička raketa „Topolj-M“ nosi nuklearnu bojevu glavu od 800 kt i ima domet od 10.500 km.
Neko bi postavio pitanje odakle Bulbi takva tvrdnja?
Jednostavno, zaključak je došao iz saopštenja beloruskog ministarstva odbrane u kome se tvrdi da se objekti raketnih strateških snaga mogu jako brzo pripremiti i da beloruska vojska priprema objekte u kome su u sovjetskom periodu do 1994. godine bile stacionirane jedinice Strateških raketnih snaga, a među njima su i mobilni lanseri interkontinetalnih balističkih raketa Topolj M.
U pitanju je bio 56. raketni puk Strateških snaga i 1692 remontno-tehnička baza koja se brinula o raketama.
Da se eventualno sprema dolazak interkontinetalnih balističkih raketa Topolj M i to u stacionarnoj verziji, odnosno postavljen u raketni silos, govori i podatak iz 31. marta 2023. kada je beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko rekao da će u Belorusiji biti obnovljena mesta za razmeštanje strateških raketnih sistema Topolj.
U periodu 1992-1996, Rusija je sa teritorije Belorusije povukla nuklearno raketno oružje.
Poslednji „Topolj” sa interkontinentalnim balističkim raketama izvučen je iz 170. puka i poslat u Rusiju u novembru 1996. godine.