У воде све напетијег Јужног кинеског мора, Филипини и Сједињене Америчке Државе направили су историјски корак — по први пут обалске страже две земље извеле су заједничке војне вежбе, директно у зони коју Кина сматра својом „сфером интереса“.
Вежбе под називом Maritime Cooperative Activity одржане су 21. маја код обала покрајина Палаван и Западни Миндоро, у близини спорних морских територија. Филипини су том приликом ангажовали патролне бродове „Рамон Алкарас“, „Доминг Делуана“, „Мелчор Акино“ и „Мелапаскуао“, хеликоптере „Сокол“ и AW109, као и јуришне авионе A-29 „Супер Тукано“. Америчка страна наступила је са патролним бродом „Стратон“ и поморским патролним авионом P-8A, специјализованим за надзор великих морских простора. Ово су прве заједничке вежбе обалске страже Филипина са Америком у спорним водама.
Сценарио вежбе обухватио је комуникационе тестове, потрагу и спасавање, као и заједничку тактику у мешовитим тимовима, што представља нови степен сарадње између Вашингтона и Маниле.
Овај потез — који се у безбедносним круговима већ назива „пробијањем леда“ за Филипине — има и шири геополитички значај. Филипини, који су дуго били опрезни у изласку изван сопствених територијалних вода у војном контексту, овим показују одлучнији став у вези са спорним водама, али и растућу блискост са САД.
С друге стране, Кина, не гледа благонаклоно на овакве активности. Начелник Генералштаба филипинских оружаних снага, генерал Ромео Брауенер, истакао је да овакве вежбе „осликавају решеност Маниле да јача одбрамбена партнерства и изгради отпорност на све веће изазове у поморском домену“.