Američki predsednik Džo Bajden koji je više puta ponovio da Sjedinjene Američke Države neće slati borbene avione F-16 u Ukrajinu, izgleda da je pomalo promenio mišljenje, ali ne u potpunosti.
Naime, njegova administracija poslednjih nedelja kako javljaju američki mediji signalizira evropskim saveznicima da će im SAD dozvoliti da svoje borbene avione F-16 predaju Ukrajini, saopštili su izvori koji su navnodno upoznati sa ovim operacijama i navode da je Bela kuća pod sve većim pritiskom Kongresa i saveznika da pomognu Ukrajini i nabave avione u trenutku kada je Rusija intenzivirala ruske vazdušne napade.
Za sada nema nikakvih formalnih zahteva članica NATO koje u svom arsenalu imaju lovce F-16, a zavaničnicima u Stejt departmentu koji bi inače bili zaduženi za paprirologiju da odobre takve transfere trećim stranama nije rečeno da prione na posao.
Jedan od zemalja koja ima F-16, a koja je spremna da ih isporuči Ukrajini jeste Holandija. Međutim, kočnica u tom procesu su za sad SAD koje moraju da odobre taj transfer nekoj trećoj strani zbog ugrađene osetljive tehnologije u te letelice.
Inače Velika Britanija i Holandija objavili su viziju da planiraju da se formira međunarodna kolaicija za kupovionu borbenih aviona F-16 za Ukrajinu. Priča je počela da se odmotava pre nekoliko dana kada su se susreli holandski premijer Mark Rute i britanski Riši Sunak.
Oba premijera složili su se da je Ukrajina zaslužila mesto u NATO paktu i da smatraju da saveznici Kijevu treba da pruže dugoročnu pomoć Ukrajini u oblasti bezbednosti.
U okviru toga potrebno je krenuti u obuku pilota. Za sad su samo dva ukrajisnka pilota prošla kratki i brzi kurs leta na avionu F-16 u vojnoj bazi u Tusonu u Arizoni kako bi se procenile njihove veštine koristeći simulatore letenja i procenili koliko će im vremena trebati da nauče da upravljaju raznim američkim vojnim avionima, uključujući F-16.
Od Evropsih zemalja koje raspolažu sa F-16 Holandija ima operativno samo 29 borbena aviona F-16 , dok u rezervi, konzerviranih je taj broj znatno veći, a te letelice se zamenjuju lovcima pete generacije F-35
Belgija u operativnoj upotrebi ima 44 borbena aviona, koji bi mogli da isporuče letelice. Pre nekoliko meseci se spekulisalo da će i Poljaci da usutpe svoje letelice, ali se sve rasčistilo kada je poljski premijer Moravjecki taj balon od sapunice uništio. Poljska je isporučila svoje migove 29
Koordinator Saveta za nacionalnu bezbednost za strateške komunikacije Džon Kirbi odbio je da konkretno komentariše mogućnost da SAD pošalju borbene avione F-16 u Ukrajinu, ali je u širem smislu rekao da SAD gledaju u budućnost o „budućim sposobnostima“ i potrebama. F-16 „nisu na dnevnom redu, rekao je on.
S druge strane Velika Britanija i Holandija već rade na nabavci lovaca F-16 za Ukrajinu, kaže Dauning strit.
Drugo pitanje koje se nameće jeste gde bi se ukrajinski piloti obučavali na F-16.
Najviši ukrajinski zvaničnici su poslednjih meseci pokrenuli su kampanju javnog lobiranja za F-16 američke proizvodnje, tvrdeći da su im hitno potrebni da bi se odbranili od ruskih raketnih i bespilotnih napada.
Ko ima u Evropi borbene avione F-16:
Najbrojnije dve države na tlu Evrope koje poseduju lovce F-16 je Grčka sa 114 F-16C i Turska koja ima čak 157 letelica. Portugal ima 21 F-16, Holandija 29, Poljska 36, i Danska 33 i Norveška 57.