Европа се припрема за нову фазу војне стратегије – развој и распоређивање хиперсоничних ракета дугог домета на свом тлу. Овај потез је најавио врховни командант НАТО-а у Европи, генерал Кристофер Каволи.
НАТО убрзава припреме за распоређивање хиперсоничних ракета дугог домета. Командант НАТО-а за Европу, генерал Каволи, је нагласио да Пентагонова Оперативна група за оружје дугог домета већ има неколико таквих система у различитим родовима војске, што указује на искуство које ће се пренети на европске савезнике.
Међутим, руски војни аналитичар Вадим Мингаљев сматра да су захтеви Европе за распоређивање хиперсоничног оружја дугог домета чист блеф. Он истиче да САД још увек немају у потпуности развијене такве системе, а камоли да их извозе у Европу. Према његовом мишљењу, ова прича је део психолошког рата који Запад води да би притиснуо Русију у преговорима. Међутим, Русија већ располаже оперативним хиперсоничним ракетама (Авангард, Кинжал, Циркон), па неће лако попустити на такве провокације.
Распоређивање хиперсоничног наоружања може бити реакција на руске напредне ракетне системе. Хиперсоничне ракете лете брже од 5 Маха, што их чини готово немогућим за пресретање савременим противракетним системима. Ово распоређивање би Европи начелно требало да да стратешку аутономију. Европа не жели да буде у потпуности зависна од САД у одбрани. Европа улази у нову еру милитаризације. Ратом у Украјини неки табуи су срушени. Остаје само енигма да ли је ова изјава дата у смислу појачавања позције САД у преговорима о миру са Русијом.