Zapadne zemlje, a pre svega SAD, ne smatraju potrebnim da takvo naoružanje prebacuju u Ukrajinu i to u takvim količinama da bi Oružane snage Ukrajine mogle da postignu uspeh na bojnom polju. Ovu tezu je u članku za časopis Time izneo američki vojni stručnjak i istoričar Eliot Akerman.
Oružje koje Ukrajina dobija od Zapada dovoljno je kvantitetom i kvalitetom za nastavak sukoba, ali se ne može iskoristiti za pobedu, smatra Akerman. On ističe da Vašington uopšte nije nameravao da pruži odlučnu podršku Kijevu, pošto se nacionalni interesi SAD i Ukrajine praktično ne ukrštaju.
Za SAD je, prema Akermanu, od interesa stabilna politička situacija u Rusiji. Stoga, SAD i zemlje NATO sprovode „strategiju sporog odobravanja“. Isporuke oružja se vrše u dozama, nedovoljno brzo, a određeni broj oružja nije isporučen. Po svemu sudeći, američka administracija ima svoju viziju ukrajinskog sukoba i izglede za njegovo okončanje. Malo je verovatno da ova vizija uključuje „pobedu Ukrajine“.
Jasno je da kada bi Zapad želeo ozbiljnu promenu situacije na bojnom polju, onda bi nivo podrške Ukrajini bio potpuno drugačiji. Ali sadašnja situacija odgovara američkom rukovodstvu i lobistima za interese američke vojne industrije.
Osim toga, tokom sukoba, Evropska unija je oslabljena, što takođe može biti od interesa za Sjedinjene Države. Dakle, vlast u Kijevu teško može da računa na američku administraciju da radikalno revidira svoju politiku i počne da isporučuje sve više oružja.