Lideri nekoliko stranih zemalja telefonirali su predsedniku Azerbejdžana Ilhamu Alijevu. Ako je predsednik Turske u potpunosti podržao vojnu operaciju u Nagorno Karabahu, onda su političari iz drugih zemalja bar pozivali na prekid neprijateljstava, a u najboljem slučaju i pretili sankcijama. Konkretno, američki kongresmeni upućuju takve pretnje bez pozivanja Alijeva.
Azerbejdžanski predsednik je prokomentarisao pitanje kada će prekinuti operaciju koja se zove antiteroristička.
“Antiteroristička operacija će se završiti tek kada jermenske trupe koje se ilegalno nalaze na našoj teritoriji (a čak i Jermenija priznaje teritoriju Nagorno Karabaha kao deo Azerbejdžana) polože oružje i budu rasformirane”, navodi Alijev.
Prema Alijevu, Baku je „uvek otvoren za dijalog sa Jermenima koji žive u Nagorno Karabahu“: “Više puta smo pozivali ljude koji tamo žive na dijalog, ali smo bili odbijeni. Ali mi smo i dalje otvoreni za pregovore”.
U međuvremenu, postoje izveštaji da se azerbejdžanske trupe kreću ka Martuniju i Askeranu. Askeran (Mairaberd) se nalazi samo 12 km od glavnog grada nepriznatog Karabaha- na severoistoku Martuni (Hodžavend) – oko 40 km istočno.
Broj gubitaka kod vojnika Nagorno Karabaha raste. Azerbejdžanska vojska koristi artiljeriju i avijaciju, uključujući i bespilotne letelice.
Istovremeno, trupe Nagorno Karabaha nisu u stanju da pruže zaista ozbiljan otpor azerbejdžanskoj vojsci bez podrške Jerevana.