ЧАК СЕДАМ ЗЕМАЉА ПРОТИВ ЧЛАНСТВА УКРАЈИНЕ У НАТО. РАЗЛОГ – СТРАХ ОД РАТА СА РУСИЈОМ

Према информацијама које пружа Politico, Немачка и Сједињене Државе нису једине земље које блокирају позив Украјини за придруживање НАТО-у. Мађарска, Словачка, Белгија, Словенија и Шпанија такође се противе овом потезу. Земље се плаше увлачења у рат са Русијом.

Немачка и САД су међу главним силама које споро реагују на позив Зеленског да Украјина добије чланство у НАТО-у. Ове иинформације долазе од четири званичника и дипломата из САД и НАТО-а који су анонимно поделили детаље најновије унутрашње дискусије.

Politico наводи да су кључни чланови Алијансе забринути због могућности увлачења у рат с Русијом.

У интервјуу за Политико, одлазећа амбасадорка САД при НАТО-у Џулијен Смит нагласила је амерички став.

„Алијанса до сада није достигла тачку у којој је спремна да понуди чланство или позив Украјини.“

Поред великих сила, Немачке и САД, и Мађарска и Словачка се противе, али из другачијих разлога. Њихови лидери имају углавном про-Кремљовски став: мађарски премијер Виктор Орбан је блокирао ЕУ фондове за слање оружја Украјини и повукао се из програма НАТО-а за смртоносну помоћ Кијеву. Орбан је у једној објави на друштвеним мрежама назвао “План победе” „више него застрашујућим“.

Словачки премијер Роберт Фицо је раније овог месеца упозорио да би приступање Украјине НАТО-у “било добра основа за трећи светски рат” и обећао да „никада неће пристати на то“.

Друге земље, попут Белгије, Словеније и Шпаније, нису превише склоне брзом напретку по питању украјинског захтева за чланство и задовољне су да остану у позадини. Према једном званичнику НАТО-а, „те земље подржавају идеју чланства, али када се питање приближи реализацији, почеле би да се противе.“ Дакле, неке земље зрело и објективно расуђују такав корак. Став да овај корак може довести до сукоба са Русијом је сасвим основан. Али, када га изнесу Словачка и Мађарска онда је тај став последица “популизма” и “про-Кремаљске” политике. Ипак, када такве резерве изнесе САД или Немачка, онда је то рационално.

Било како било, чланице су свесне тежине “преласка Рубикона” у овом случају. Ипак, званичници су нагласили да ни САД ни Немачка не искључују могућност будућег чланства Украјине у НАТО-у.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *