Prema informacijama koje pruža Politico, Nemačka i Sjedinjene Države nisu jedine zemlje koje blokiraju poziv Ukrajini za pridruživanje NATO-u. Mađarska, Slovačka, Belgija, Slovenija i Španija takođe se protive ovom potezu. Zemlje se plaše uvlačenja u rat sa Rusijom.
Nemačka i SAD su među glavnim silama koje sporo reaguju na poziv Zelenskog da Ukrajina dobije članstvo u NATO-u. Ove iinformacije dolaze od četiri zvaničnika i diplomata iz SAD i NATO-a koji su anonimno podelili detalje najnovije unutrašnje diskusije.
Politico navodi da su ključni članovi Alijanse zabrinuti zbog mogućnosti uvlačenja u rat s Rusijom.
U intervjuu za Politiko, odlazeća ambasadorka SAD pri NATO-u Džulijen Smit naglasila je američki stav.
„Alijansa do sada nije dostigla tačku u kojoj je spremna da ponudi članstvo ili poziv Ukrajini.“
Pored velikih sila, Nemačke i SAD, i Mađarska i Slovačka se protive, ali iz drugačijih razloga. Njihovi lideri imaju uglavnom pro-Kremljovski stav: mađarski premijer Viktor Orban je blokirao EU fondove za slanje oružja Ukrajini i povukao se iz programa NATO-a za smrtonosnu pomoć Kijevu. Orban je u jednoj objavi na društvenim mrežama nazvao “Plan pobede” „više nego zastrašujućim“.
Slovački premijer Robert Fico je ranije ovog meseca upozorio da bi pristupanje Ukrajine NATO-u “bilo dobra osnova za treći svetski rat” i obećao da „nikada neće pristati na to“.
Druge zemlje, poput Belgije, Slovenije i Španije, nisu previše sklone brzom napretku po pitanju ukrajinskog zahteva za članstvo i zadovoljne su da ostanu u pozadini. Prema jednom zvaničniku NATO-a, „te zemlje podržavaju ideju članstva, ali kada se pitanje približi realizaciji, počele bi da se protive.“ Dakle, neke zemlje zrelo i objektivno rasuđuju takav korak. Stav da ovaj korak može dovesti do sukoba sa Rusijom je sasvim osnovan. Ali, kada ga iznesu Slovačka i Mađarska onda je taj stav posledica “populizma” i “pro-Kremaljske” politike. Ipak, kada takve rezerve iznese SAD ili Nemačka, onda je to racionalno.
Bilo kako bilo, članice su svesne težine “prelaska Rubikona” u ovom slučaju. Ipak, zvaničnici su naglasili da ni SAD ni Nemačka ne isključuju mogućnost budućeg članstva Ukrajine u NATO-u.