Велика Британија се одрекла суверенитета над архипелагом Чагос у Индијском океану. Ово су стратешки важна острва која су дом кључне америчке војне базе у региону, Дијего Гарсија. Осим тога, овде су стационирани и бомбардери дугог домета, који су претходно активно коришћени током ратова у Ираку и Авганистану.
Након деценија преговора, острва се сада предају под контролу Маурицијуса, афричке острвске државе.
У Британији је опозициона Конзервативна странка већ критиковала Лабуристичког премијера Кира Стармера због овога, тврдећи да је Маурицијус савезник Кине. Кина и Русија играју велику улогу у прекомпозицији моћи на “Црном континенту”. Међутим, формално се мало тога мења за америчко и британско војно присуство у региону – уместо непосредног поседовања Дијего Гарсије, Британија је сада закупила острво на 99 година. То значи да ће војна база на овом атолу, укључујући и аеродром, наставити да функционише. Истовремено, ако маурицијска влада из неког разлога заузме стриктно антиамерички или антибритански став, могла би да покуша да ревидира споразуме о бази. База је од стратешког значаја јер се острво налази у центру Индијског океана и омогућава контролу важних поморских путева на раскрсници Блиског истока и Југоисточне Азије. Дакле, база је капија и ка Африци и ка Азији.
Велика Британија и Сједињене Државе су раселиле неколико хиљада локалних становника због изградање својих база. Сада ће људи вратити на острво. Спор између Маурицијуса и Британије око овог архипелага датире још од тог времена. Маурицијус је оптужио Лондон за колонијалну окупацију острва, док је Британија тврдила да их је купила за три милиона фунти.