Белоруско Министарство одбране спроводи од 17. до 26. јуна мобилизационе вежбе у Гродненској области, која се граничи са Пољском и Литванијом. Фокус је на мобилизацији грађана и возила унутар региона.
Од 20. јуна до 2. јула у Ошмјанском округу биће позвано око 2.000 резервиста ради прозивке и провере евиденционих података у војном одсеку. Истовремено, део позваних пролази војну обуку и упознавање са наоружањем и војном техником.
Активности у пограничној области
Вежбе се одвијају у осетљивом сектору белоруске западне границе, према државама НАТО. То се дешава у време појачане војне активности Минска и Москве на белоруској територији.
Паралелно се спроводе и шира увежбавања повезана са употребом нуклеарног оружја, као и обука оперативне команде. Помиње се и пребацивање технолошке опреме ка руском војно-индустријском комплексу.
Шири безбедносни контекст
У белоруској опозицији оцењују да режим Александра Лукашенка систематски припрема земљу за могуће укључивање у рат. Као једна од тема помињу се и операције против држава НАТО.
Украјинске снаге су још у мају 2026. спровеле велике мере безбедности дуж границе са Белорусијом. Начелник Оружаних снага Украјине Александар Сирски раније је говорио и о формирању нових бригада због претње са белоруског правца.
Додатну напетост ствара и распоређивање руских нуклеарних бојевих глава за Искандер-М у оквиру белоруских вежби нуклеарних снага. То повећава значај актуелних мобилизационих активности у Гродненској области.