Rat u Karabahu 2020. godine bio je prvi veliki sukob u svetu u kojem su dronovi korišćeni u velikim razmerama. Konkretno, Azerbejdžan je aktivno koristio bespilotne letelice Bayraktar TB2 kupljene od Turske za udare, izviđanje i određivanje ciljeva. Njihova uspešna primena izazvala je “eksploziju” novih porudžbina iz brojnih zemalja.
Do danas je ove bespilotne letelice kupilo 30 zemalja, a još četiri države su blizu sklapanja posla za ove bespilotne letelice. Istovremeno, Nigerija je nedavno stekla rekordni ugovor od 43 primerka. Zahvaljujući tako velikoj floti TB2, lokalna komanda namerava da postigne prekretnicu u borbi protiv pobunjenika u zemlji i obezbedi njenu bezbednost na regionalnom nivou.
Početkom decembra, proizvođač je objavio da su svi aparati Bayraktar TB2 leteli ukupno više od milion sati i preleteli 150 miliona kilometara od kada su ih turske trupe usvojile 2014. godine.
Prema kompaniji Baykar, koja je 2023. godine imala prihod od 1,8 milijardi dolara, Turska trenutno drži 65% globalnog tržišta dronova (verovatno po vrednosti prodaje), ostavljajući daleko iza visokotehnoloških konkurenata kao što su Sjedinjene Države, Izrael i Kina.
Ajel prave neku statiatiku koliko je prodatih letekica oboreno?
To moze da bude uspesno jedino protiv neprijatelja koji nema pvo niti elektronsko ratovanje protiv rusije su u pocetku dejstvovali ali cim su poceli da padaju kao muve gotova prica
jel ce kupimo i mi neki komad
..
onako, za svaki slucaj nek ima, moz da posluzi za novu godinu, za neku zabavu, za neku proslavu, da leti, nosi parole, plakate da baca odozgo
…