B-52 ODBIJA DA IDE U PENZIJU, A VEĆ 70 GODINA SE NE PROIZVODI. HOĆE LI SAD OBNOVITI PROIZVODNJU?

Izgleda da su bombarderi iz 60-ih godina prošlog veka nezamenjivi. I Sjedinjene Države i Ruska Federacija ih i dan danas koriste, uz konstantno produženje resursa. Iako je Rusija obnovila proizvodnju sličnih bombardera poput Tu-95 i Tu-160, SAD su prekinule proizvodnju B-52 još 1960-ih. THE NATIONAL INTEREST donosi opširan tekst o tom fenomenu.

Ratno vazduhoplovstvo Sjedinjenih Američkih Država koristi Boing B-52 Stratofortress već sedam decenija, a mogao bi služiti i čitav vek. Originalni B-52A je prvi put poleteo 1954. godine, dok je B-52B zvanično ušao u službu godinu dana kasnije. Poslednji B-52H je isporučen u oktobru 1962. godine. Ukupno je proizvedeno 744 aviona, od kojih 76 još uvek služi u vazduhoplovstvu.

Da bi održali stare bombardere u letu, Pentagon je uložio milijarde dolara, a B-52 su doživeli značajne nadogradnje.

Pitanje koje se nedavno postavljalo na forumima je zašto SAD ne grade nove B-52 ako je platforma tako dobra.

Tupolev Tu-95 (NATO oznaka “Bear”) razvijen je otprilike u isto vreme kao B-52 i još uvek je u službi — ali sa jednom značajnom razlikom. Proizvodnja je prvi put počela 1950-ih, ali je obustavljena 1960-ih, slično kao u SAD sa B-52. Međutim, za razliku od SAD, u SSSR je proizvodnja obnovljena 1981. godine i trajala do 1993. godine.

Štaviše, Tu-160 “Beli labud” (NATO oznaka “Blackjack”) imao je periodične početke i prekide proizvodnje od 1984. godine, a Kremlj je u avgustu najavio da je poslednja serija strateških bombardera isporučena.

Činjenica da je Rusija mogla da ponovo pokrene proizvodnju Tu-95 i nastavlja da proizvodi Tu-160 mogla bi podržati argument za izgradnju novih B-52 u SAD.

Međutim, to zapravo nije tako. Sjedinjene Američke Države nisu Rusija, koja je u sovjetskoj eri očuvala sve.

AMERIKANCI SRUŠILI SVE FABRIKE, FIRME PREŠLE NA IZRADU DRUGIH AVIONA

Tih 744 B-52 koji su proizvedeni tokom Hladnog rata sastavljani su u fabrikama u Sijetlu, Vašington, i Vičiti, Kanzas. Međutim, sve te fabrike danas ne postoje. Čak i da postoje, kompanije koje su se bavile proizvodnjom delova su verovatno su izašli iz posla ili su se spojili i apsorbovali u druge kompanije. Aeronautičke kompanije su nastavile da proizvode lovce  F-15 i F-16 iz ere Hladnog rata jer proizvodnja nikada nije stala – i postojala je međunarodna potražnja. To nije bio slučaj sa B-52 Stratofortress.

Bile bi potrebne godine samo da se ponovo izgradi infrastruktura. Čak i ako bi to moglo da se uradi, taj modela aviona je i dalje star 70 godina.

Za to vreme Sjedinjene Države razvijaju B-21 Raider koji bi trebao da postane okosnica strateške avijacije. A možda je i kompletna budućnost strateške avijacije u bespilotnim letelicama.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *