Stradanje u Gazi otišlo je na sporedni kolosek kako se intezivirao sukob na granici Libana i Izraela gde su raketiranja sve žešća, s obzirom da dnevno Hezbolah pošalje u proseku 300 različitih projktila na izraelska naselja i vojne baze.
Dugo vremena na meti Hezbolaha bili su izraelski osmatrački tornjevi sa kamerama koji su razarani protivoklopnim raketama. Izdvojene posade boraca Hezboalaha sprovodili su i zasedna dejstva na izraelske vojnike, tenkove Merkava, oklopne transportere M-113.
Prvo na udaru je bio radar EL/M-2084 protivraketnog sistema “Gvozdena kupola” koji je takođe bio pogođen protivoklopnom raketom Almas sredinom aprila 2024. Sada na meti u bazi Ramot Naftali izraelske vojske na severu Izraela našao se ni manje ni više nego lasner raketa “Gvozdena kupola”, koji je bio zaštićen sa boka i sa strane metalnom ogradom.
WATCH | Hezbollah targets Israel's Iron Dome in Ramot Naftali military base. pic.twitter.com/gC7sE46ZRg
— The Cradle (@TheCradleMedia) June 5, 2024
Ipak to Hezbolah nije sprečilo da pošalje iransku protivoklopnu raketu “Almas” koja je inače bila prikazana u slabijoj verziji u Beogradu krajem septembra 2023. godine na Sajmu naoružanja “Partner” 2023. Napad je izveden sa Hezbolahove bespilotne letelice najverovatnije Mirsad-2.
U oba slučaja u pitanju su iranska kopija izraelske protivoklopne rakete Spike.
U pitanju je protivoklopni sistem kratkog dometa koji funkcioniše po sistemu “ispali i zaboravi” a koje proizvodi Ministarstvo odbrane Islamske Republike Iran.
Ova raketa proizvodi se u tri verzije Almas -1, Almas-2 i Almas-3.
U javnosti raketa Almas pojavila se 2020. godine prilikom isporuke bespilotnih letelica A6abil 3 vojsci Islamske Republike Iran.
Borci Hezbolaha za vreme Drugog libanskog rata 2006. godine zarobili su bili veliku količinu protivoklopnih raketa SPIKE. Priča kaže da je deo raketa završio preko Sirije u Teheranu. Usledio je obrnuti inženjering i nastao je Almas u prevodu “dijamant”.
Protivoklopni projektil “Almas” ima dve vrste bojevih glava: 1. visokoeksplozivnu protivtenkovsku (HEAT) i 2. termobaričnu bojevu glavu sa tandem punjenjem.
Bojeva glava rakete “Almas” se nalazi odmah iza kamere na vrhu projektila. Sistem za navođenje projektila Almas je zasnovan na infracrvenom navođenju (IIR) i elektrooptičkim senzorima. Raketa Almas je raketa za napad odozgo i pogađa najslabiju tačku na oklopu odozgo i oštećuje je. Ovo u velikoj meri povećava efikasnost ove rakete protiv tenkova, borbenih vozila pešadije i stacionarnih ciljeva (kao sad lansera rakete Gvozdena kupola) . Pored toga, projektil Almas ima sposobnost „ispali i zaboravi“što značajno umanjuje gubitak dvočlane posade.
Verzije rakete Almas:
Almas-1:
Raketa Almas 1 je po konstrukciji i specifikacijama veoma slična tj, ista kao i oroginal izraelska protivoklopna raketa SPIKE LR. Almas-1 koristi četiri peraja sa istom kombinacijom kao i raketa Tofan. Kod rakete Almas na njenom telu se može videti motor na čvrsto gorivo sa izlazom vrelog gasa sličan raketi Tofan. Ova raketa koristi tragač slike i optičku žicu za pronalaženje i uništavanje ciljeva. Domet ove rakete je 4.000 metara, a ukupna težina je 15 kg.
Almas-2:
Raketa Almas 2 je naprednija verzija rakete Almas 1, a njen domet je povećan na oko 8.000 metara kada se ispaljuje iz lansera sa zemlje. Ova raketa ima sposobnost da probije 1000 mm homogenog čeličnog oklopa. Kao i Almas 1, ova raketa se može ispaliti iz zemaljskih i po prvi put sa helikoptera i bespilotnih letelica.
Almas-3:
Raketa Almas 3 je najnovija verzija porodice projektila Almas. Almas-3 je veći od Almasa 1 i 2 i prema svom izgledu identična je izraelskoj raketi SPIKE ER. Almas 3 i SPIKE ER su veoma slične., Domet ove rakete je 10 km. Bojeva glava ove rakete može biti visokoeksplozivna ili termobariča. Za navođenje koristi se infracrveni i elektrooptički tragač i ima sposobnost da probije do 1000 mm homogenog čeličnog oklopa. Takođe, ako se optička žica zameni RF vezom za vođenje ove rakete i lansiranje iz aviona ili bespilotne letelice, predviđen je domet od 16 km za raketu Almas-3.
Taktičko tehnički podaci za rakete tipa Almas
Namena: protivoklopna raketa za lansiranje sa kopmenih lansera u verziji zemlja-zemlja i opcija za upotrebu sa bespilotnih letelica vazduh-zemlja i helikoptera i aviona.
Zemlja proizvodnje: Islamska Republika Iran.
Dimnzije:
dužina: Almas 1/2 1.100 mm, Almas-3 1.600 mm
prečnik: Almas 1/2 130mm, Almas-3 170 mm
Domet: Alams 1 4km, Almas 2 8km, Almas 3 10 km
Težina Almas 1/2 15 kg, Almas 3 34 kg
Bojeva glava: visokoeksplozivna/termobarična tandem punjenja
Debljina probijanja homogenog čeličnog oklopa: 600 mm (Almas1), 1000 mm (Almas2 i3)
Motor: raketa na čvrsto gorivo
Vođenje: Infracrveno navođenje (IIR) i elektrooptičko
Lansirna platforma: zemaljski lanseri ili bespilotne letelice, helikopteri i avioni