АСИMЕТРИЧНИ РАТ НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Противоклопна ракета АЛМАС уништила лансер “Гвоздене куполе” на југу Либана! ВИДЕО

Андреј Млакар

Страдање у Гази отишло је на споредни колосек како се интезивирао сукоб на граници Либана и Израела где су ракетирања све жешћа, с обзиром да дневно Хезболах пошаље у просеку 300 различитих пројктила на израелска насеља и војне базе.

Дуго времена на мети Хезболаха били су израелски осматрачки торњеви са камерама који су разарани противоклопним ракетама. Издвојене посаде бораца Хезбоалаха спроводили су и заседна дејства на израелске војнике, тенкове Меркава, оклопне транспортере М-113.

Прво на удару је био радар EL/M-2084 противракетног система “Гвоздена купола” који је такође био погођен противоклопном ракетом Алмас средином априла 2024. Сада на мети у бази Рамот Нафтали израелске војске на северу Израела нашао се ни мање ни више него ласнер ракета “Гвоздена купола”, који је био заштићен са бока и са стране металном оградом.

Ипак то Хезболах није спречило да пошаље иранску противоклопну ракету “Алмас” која је иначе била приказана у слабијој верзији у Београду крајем септембра 2023. године на Сајму наоружања “Партнер” 2023. Напад је изведен са Хезболахове беспилотне летелице највероватније Мирсад-2.

У оба случаја у питању су иранска копија израелске противоклопне ракете Spike.

У питању је противоклопни систем кратког домета који функционише по систему “испали и заборави” а које производи Министарство одбране Исламске Републике Иран.

Ова ракета производи се у три верзије Алмас -1, Алмас-2 и Алмас-3.

У јавности ракета Алмас појавила се 2020. године приликом испоруке беспилотних летелица А6абил 3 војсци Исламске Републике Иран.

Борци Хезболаха за време Другог либанског рата 2006. године заробили су били велику количину противоклопних ракета SPIKE. Прича каже да је део ракета завршио преко Сирије у Техерану. Уследио је обрнути инжењеринг и настао је Алмас у преводу “дијамант”.

Противоклопни пројектил “Алмас” има две врсте бојевих глава: 1. високоексплозивну противтенковску (ХЕАТ) и 2. термобаричну бојеву главу са тандем пуњењем.

Бојева глава ракете “Алмас” се налази одмах иза камере на врху пројектила. Систем за навођење пројектила Алмас је заснован на инфрацрвеном навођењу (ИИР) и електрооптичким сензорима. Ракета Алмас је ракета за напад одозго и погађа најслабију тачку на оклопу одозго и оштећује је. Ово у великој мери повећава ефикасност ове ракете против тенкова, борбених возила пешадије и стационарних циљева (као сад лансера ракете Гвоздена купола) . Поред тога, пројектил Алмас има способност „испали и заборави“што значајно умањује губитак двочлане посаде.

Верзије ракете Алмас:

Алмас-1:
Ракета Алмас 1 је по конструкцији и спецификацијама веома слична тј, иста као и орогинал израелска противоклопна ракета SPIKE LR. Алмас-1 користи четири пераја са истом комбинацијом као и ракета Тофан. Код ракете Алмас на њеном телу се може видети мотор на чврсто гориво са излазом врелог гаса сличан ракети Тофан. Ова ракета користи трагач слике и оптичку жицу за проналажење и уништавање циљева. Домет ове ракете је 4.000 метара, а укупна тежина је 15 кг.

Алмас-2:
Ракета Алмас 2 је напреднија верзија ракете Алмас 1, а њен домет је повећан на око 8.000 метара када се испаљује из лансера са земље. Ова ракета има способност да пробије 1000 мм хомогеног челичног оклопа. Као и Алмас 1, ова ракета се може испалити из земаљских и по први пут са хеликоптера и беспилотних летелица.

Алмас-3:

Ракета Алмас 3 је најновија верзија породице пројектила Алмас. Алмас-3 је већи од Алмаса 1 и 2 и према свом изгледу идентична је израелској ракети SPIKE ER. Алмас 3 и SPIKE ER су веома сличне., Домет ове ракете је 10 км. Бојева глава ове ракете може бити високоексплозивна или термобарича. За навођење користи се инфрацрвени и електрооптички трагач и има способност да пробије до 1000 мм хомогеног челичног оклопа. Такође, ако се оптичка жица замени РФ везом за вођење ове ракете и лансирање из авиона или беспилотне летелице, предвиђен је домет од 16 км за ракету Алмас-3.

Тактичко технички подаци за ракете типа Алмас

Намена: противоклопна ракета за лансирање са копмених лансера у верзији земља-земља и опција за употребу са беспилотних летелица ваздух-земља и хеликоптера и авиона.

Земља производње: Исламска Република Иран.

Димнзије:

дужина: Алмас 1/2 1.100 мм, Алмас-3 1.600 мм

пречник: Алмас 1/2 130мм, Алмас-3 170 мм

Домет: Аламс 1 4км, Алмас 2 8км, Алмас 3 10 км

Тежина Алмас 1/2 15 кг, Алмас 3 34 кг

Бојева глава: високоексплозивна/термобарична тандем пуњења
Дебљина пробијања хомогеног челичног оклопа: 600 мм (Алмас1), 1000 мм (Алмас2 и3)
Мотор: ракета на чврсто гориво
Вођење: Инфрацрвено навођење (ИИР) и електрооптичко
Лансирна платформа: земаљски лансери или беспилотне летелице, хеликоптери и авиони

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *