AMERIČKOM VAZDUHOPLOVSTVU JE POTREBNO 300 STELT BOMBARDERA B-21 RAIDER

Novi stelt bombarder američkog vazduhoplovstva, B-21 Raider, predstavljen je prošlog novembra. Dok Vazduhoplovstvo planira da izgradi najmanje 100 aviona, stručnjaci tvrde da je ovaj broj nedovoljan s obzirom na trenutne globalne pretnje iz Kine, Rusije i Irana.

Stručnjak Maja Karlin naglašava da 100 B-21 ne može efikasno da pokrije više poprišta operacija istovremeno. Sa najmanje 300 B-21, SAD bi mogle bolje da rasporede i odvrate potencijalne sukobe u Evropi, na Bliskom istoku i na Indo-Pacifiku.

Međutim, problemi unutar američke odbrambene industrijske baze mogu ometati proizvodnju i raspoređivanje dovoljnog broja B-21, što predstavlja značajan rizik po nacionalnu bezbednost.

Dramska emisija stelt bombardera B-21 Raider

Američko vazduhoplovstvo ima najbolji novi stelt bombarder na planeti, B-21 Raider. Predstavljen na retkom javnom događaju iznad neba vazduhoplovne baze Edvards prošlog novembra, jedinstvena, trouglasta ptica sa sivom kompozitnom strukturom izgledala je kao nešto iz serije video igrica Halo.

Zaista, B-21 ima mnoge karakteristike i mogućnosti nalik na naučnu fantastiku koje doprinose percepciji da je to najbolji stelt bombarder koji leti protivničkim nebom.

Vazduhoplovstvo planira da napravi najmanje 100 ovih bombardera. Iako je to respektabilan broj, nije dovoljan, s obzirom na vrstu i nivo pretnje sa kojima se Sjedinjene Države trenutno suočavaju.

Da bi B-21 imao strateški efekat koji propagiraju njegovi konstruktori, Vazduhoplovstvo mora da nabavi najmanje 300 aviona. I to moraju učiniti relativno brzo kako se pretnje iz Kine, Rusije i Irana pojačavaju.

Maja Karlin je analizirala da sa samo 100 dostupnih aviona B-21 Raider (još nisu napravljene, imajte na umu), ove ptice „ne mogu biti svuda“.

Da bi samo oko 100 jedinica B-21 imalo željeni strateški uticaj, većina njih bi morala da se fokusira na jedno poprište operacija.

Koje bi to pozorište bilo?

Geopolitički nered i B-21

Svet muče tri velika sukoba. Tu je tekući rusko-ukrajinski rat u Evropi, iransko-izraelski proki rat na Bliskom istoku i rastuće tenzije između Kine i njenih suseda, posebno Tajvana, u Indo-Pacifiku. Drugi potencijalni sukobi tinjaju – ne zaboravite mogućnost da bi Venecuela uskoro mogla da izvrši invaziju na susednu Gvajanu, destabilizujući ionako krhko dvorište Sjedinjenih Država.

Gde će B-21 stići? A u slučaju rata velikih sila između Sjedinjenih Država i Rusije ili Kine – ratova koji bi se vodili u regionima tih zemalja – kako bi se B-21 mogao ponašati u spornom okruženju u kojem su stvari poput dopunjavanja goriva iz aviona tankera, ugrožavajuće, jer bi letelice mogle biti uništene, istovremeno bi i američki aerodromi mogli biti pogođeni u početnim trenucima sukoba?

Sa najmanje 300 B-21, Sjedinjene Države mogu rasporediti avione u svaki od ovih regiona i imati ih na licu mesta, spremne da se polete, nakon pada prve protivničke bombe. Štaviše, ako američki rivali znaju da Sjedinjene Države poseduju 300 ili više ovih ptica, mogli bi da budu odvraćani od pokretanja bilo kakvih sukoba.

Američka odbrambena industrijska baza je slomljena

I ovde se američka neefikasna, odbrambena birokratija susreće sa sklerotičnom odbrambenom industrijskom bazom zemlje da bi dala zaista užasan rezultat: B-21 je sledeći glavni američki bombarder. I neće ih biti dovoljno.

SAD sve više liče na Francusku ili Britaniju pre Drugog svetskog rata. Ona se visoko oslanja na svoje nasleđe kao velika vojna sila, ali u stvarnosti je sila u opadanju koja će biti potisnuta od strane daleko dinamičnijih rivala u usponu spremnih da agresivno ospore njenu vlast u svetskom sistemu.

Neuspeh da se pouzdano napravi dovoljno bombardera B-21 Raider je još jedan tužan simptom bolesti koja bi uskoro mogla da se pokaže terminalnom.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *